Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Tarım Dışı İstihdamı Mayıs’ta 2,5 Milyon Artarak Şaşırttı

ABD iş gücü piyasasının seyri açısından oldukça önemli olan tarım dışı istihdam verileri, Mayıs'ta azalması beklenirken arttı.
ABD’nin Tarım Dışı İstihdamı Mayıs’ta 2,5 Milyon Artarak Şaşırttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde 6,7 milyon vakayı aşan koronavirüs vakalarının 1,9 milyondan fazlası ABD’de gerçekleşti. Aylardır felaketin merkez üssü olan ülkede 110 binin üzerinde insan hayatını kaybetti.

Ekonomik kilitlenmelerden dolayı milyonlarca insanın işsiz kaldığı ülkede istihdamda ciddi düşüşler meydana geldi. Mart ayından bu yana ülkede hayatı eski düzeninden uzaklaştıran salgın, Mayıs’tan itibaren başlatılan yeniden açılmalara rağmen yıkıcı etkilerini hissettirdi.

Kötü gelen birçok ekonomik veri, daha karamsar yorumların yapılmasına neden olsa da ufak da olsa bazı iyileşme belirtileri görüldü. Bunlardan biri, Mayıs ayı tarım dışı istihdam verileri oldu.

Nisan’da tarihi düzeyde gerileyen tarım dışı istihdam, Mayıs’ta gerileme beklentilere rağmen artarak şaşırttı.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun yayımladığı rapora göre ABD’nin tarım dışı istihdamı 2,5 milyon artış kaydetti;

ABD Tarım Dışı İstihdam Mayıs Toparlanma
Kaynak: Trading Economics

Bu durum sürpriz olurken, Nisan’da %14,7’de bulunan işsizlik seviyesi de Mayıs’ta %13,3’e indi. Nisan ayındaki 20,5 milyonluk gerileme de 20,7 milyon seviyesine revize edildi.

Beklentiler ülkede istihdamın 7,5 milyon azalacağı ve işsizliğin de %19,1’e çıkacağı yönündeydi. Yeniden açılmalara bağlanan istihdam artışı, iş gücü piyasasında iyileşmeye işaret etti.

ABD Çalışma Bakanlığı İstihdam Açıklama

Raporda ayrıca ortalama saatlik kazançlarda yıllık %6,7 artış ve aylık bazda %1 artış gerçekleşti. Kazançlardan beklenti yıllık %8,5 olacağını söylüyordu. Mayıs’ta iş gücüne katılım oranı ise 0,6 puan artışla %60,8’e çıktı.

Ülkede Mayıs’ta tam zamanlı çalışan kişi sayısının 2,2 milyon artışla 116,5 milyona yükseldiği belirtilirken; yarı zamanlı çalışan sayısı ise 1,6 milyon artışla 20,7 milyona çıktı. Bununla birlikte şuan işsiz kalan Nisan ayında 4,4 milyonluk artışın ardından Mayıs’ta 954 bin azaldı.

ABD Başkanı Donald Trump ise istihdam raporu sonrasında attığı tweet ile rakamların inanılmaz olduğunu ifade etti.

Bugün radarına ABD istihdamını alan dolar/TL ise 6,77’lerde seyrediyordu. Verilerin ardından hafif yükseldi.
Dolar İstihdam Sonrası Yükseliş
Kaynak: piyasa.paratic.com

Verilerin tahminleri yanıltmasından sonra öğle saatlerinde başlattığı yükselişini hızlandıran dolar, Euro ve Japon yeni karşısında değer kazanarak gün içindeki en yüksek seviyesini gördü. Dolar/TL paritesi şu dakikalarda 6,7823 seviyelerinde geziniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu