Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tarım Dışı İstihdam Mart’ta Güçlü Arttı, İşsizlik 1 Yılın En Düşüğüne Geriledi

ABD'nin merakla beklenen işgücü rakamları açıklandı. Peki, tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri toparlanma beklentilerini nasıl etkiledi?
ABD Tarım Dışı İstihdam Mart’ta Güçlü Arttı, İşsizlik 1 Yılın En Düşüğüne Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics) beklenen işgücü rakamlarını açıkladı.

Buna göre tarım dışı istihdam 916 bin arttı. Beklentiler 647 bin artışı gösteriyordu. 7 aydaki en güçlü artış oldu. Şubat rakamı da 468 bine revize edildi.

Eğlence ve konaklama, kamu-özel eğitim ve inşaat sektörlerinde en büyük kazanımlar elde edildi. Yine de bu durum ekonomiyi 2020 Şubat’ında zirvenin yaklaşık 8,4 milyon iş altında bıraktı.

Mart ayında işsizlik ise beklentilerle doğru yönde %6’ya düştü. Rakam, bir yılın en düşük işsizlik oranı oldu. Şubat’ta ise oran yüzde 6,2 olmuştu.

ABD Ekonomi Mart İstihdam Artışı
Grafik: Trading Economics

İşsizlik oranı geçen yılın Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 14,8’e ulaştıktan sonra son aylarda istikrarlı bir şekilde düşmeye devam etti.

İşsiz sayısı 262 bin azalarak 9,710 milyona düşerken, çalışan sayısı 609 bin artarak 150,85 milyona çıktı. İşgücüne katılma oranı yüzde 61,4’ten 3 ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 61,5’e çıktı.

Ortalama saatlik gelirler yıllık bazda yüzde 4,2 ile beklenti altı arttı. Ortalama saatlik kazançlar da yüzde 0,1 geriledi. Ortalama haftalık çalışma saati ise beklentilerin üzerinde 34,9 oldu.

Allianz Baş Ekonomisti Mohamed El-Erian, 916 bin işi güçlü sözleriyle nitelendirdi. Yeniden açılmanın anlamlı bir şekilde eğlence, konaklama ve eğitime katkıda bulunduğunu belirtti. Üretimin güçlü kaldığını ve durgun işgücü katılımı ile düşük saatlik ücretlerle bir şekilde dengelendiğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu