Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Tarım Dışı İstihdamı Kasım’da 266 Bin Artarak Beklentileri Aştı!

ABD'nin tarım dışı istihdam verileri Kasım'da 266 bin artarak 180 bin olan beklentileri geride bıraktı. Yılın 11. ayındaki artış, Ocak'tan bu yana görülen en yükseğe işaret etti.
ABD’nin Tarım Dışı İstihdamı Kasım’da 266 Bin Artarak Beklentileri Aştı!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin tarım dışı istihdam verileri 2019 Kasım’da 266 bin artış olarak kaydedildi. Ülkenin en önemli ekonomik göstergelerinden biri olan bu verilerden beklenti yılın 11. ayında 180 bin artış olacağı yönündeydi. Açıklanan rakam tahminlerin üzerinde kaydedilirken, beklentileri fazlasıyla karşıladı. Ayrıca bu yılın Ocak ayından bu yana en büyük artış oranı yakalanmış oldu.

Ülkedeki işsizlik ise mevcut seviyesi %3,6’dan %3,5’e geriledi. Beklentiler %3,6’da sabit kalacağına işaret ederken, oranın %3,5’e gerilemesiyle 1969 yılından bu yana görülen en düşük seviye kaydedildi.

Ekim ayında başlayan ve 40 gün boyunca devam eden General Motors personellerinin yaptığı greve son vermesinin istihdam rakamları üzerinde etki ettiği düşünülüyor. ABD’nin Ekim ayına ilişkin istihdam verileri ise 128 binden 156 bine çıkarılarak yukarı yönlü revize sağlandı.

ABD’deki ortalama saatlik kazançların aylık bazda %0,2 artarken, yıllık bazda ise %3,1’lik artış kaydettiği tespit edildi.

Ortalama Saatlik Kazançlar ArttıVeriler açıklanmadan önceki beklentiler ortalama saatlik kazançların aylık %0,3 ve yıllık %3 artacağı yönündeydi. Ülkede iş gücüne katılım oranı ise %63,3 seviyesinden %63,2’ye düştü.

ABD’nin tarım dışı istihdam verilerinin beklenenden daha fazla gelmesi, ülkenin merkez bankası FED’in istihdam piyasasının güçlü olduğu yönündeki düşüncelerine kanıt olarak değerlendirilebilir. Faiz oranlarında hangi yönde değişim yapacağı ülkenin ekonomik verilerine bağlı olduğu bilinen FED, Aralık ayındaki politika toplantısında faizlerinde değişime gitmeyebilir.

Özellikle Kasım ayı tarım dışı istihdam verisi, FED’in Aralık’ta faizlerine dokunmaması için uygun bir zemin hazırladı.

FED Aralık'ta Faizlerine DokunmayabilirÖte yandan bugün ABD istihdam verileri açıklanmadan önce ortaya atılan bir görüş, verilerle birlikte FED Başkanı Powell ile ABD Başkanı Trump’ın izleyeceği politikalarda daha “sabırlı” bir tutum takınabileceğini söylemişti.

Ülkenin güçlü görünüm sergileyen iş gücü piyasasının FED’e iş imkanının ve güçlü tüketici harcamalarının ekonomik büyümeyi desteklemek için yeterli seviyede güçlü olduğunu düşündürebileceği belirtilmişti. Bankanın konu hakkında ne düşündüğü Aralık ayındaki toplantıda alacağı karara yansıyacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu