Yatırım yapmaya başla!

ABD Tarım Dışı İstihdam Ekim’de 250 Bin Artışla Beklentilerin Üzerinde Geldi

Ekim ayı ABD tarım dışı istihdam artışı 250 bin olarak açıklandı. Bu rakam 200 bin artış olacağını öngören piyasa beklentisinin çok üzerinde gerçekleşmiş oldu.
ABD Tarım Dışı İstihdam Ekim’de 250 Bin Artışla Beklentilerin Üzerinde Geldi

Haftanın son işlem gününde, piyasaların odağında olan en önemli gelişme ABD tarım dışı istihdam rakamlarıydı. Şu dakikalarda açıklanan verilere göre; tarım dışı istihdam Ekim ayında 250 bin artış gösterdi. Analistlerin beklentisi 200 bin artış olması yönündeydi. Saatlik ücretlerde ise yıllık %3,1 oranında artış oldu.

Çalışma Bakanlığı’nın yayımladığı verilere göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde tarım dışı istihdam Ekim’de 250 bin arttı.

İşsizlik oranı %3,7 ile 1969 yılından bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Ortalama saatlik kazançlar beklentiye paralel olarak aylık %0,2, yıllık %3,1 oranında artış kaydetti. Gelinen son rakamlardan sonra saatlik kazançlar 2009 yılından bu yana ilk kez %3’ün üzerinde yükselmiş oldu.

Ortalama haftalık çalışma saati 34,4’ten 34,5’ye çıkarken, iş gücüne katılım oranı %62,7’den %62,9’a yükseldi. İstihdamda devam eden alımların ve ücret artışlarının ABD Merkez Bankası’nın bu yıl dördüncü faiz artışını destekler nitelikte olduğu bildirilirken, işe alımların tek bir sektörde olmadığına dikkat çekildi.

ABD verilerinden önce 5,45 liraya kadar gerileyen dolar kuru saat 15:50 itibarıyla 5,4729’dan işlem görüyor.

Önceki gün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından duyurulan KDV ve ÖTV indirimleri, para politikasında gevşeme olacağı endişesinin yaşanmasına sebep olurken, beraberinde dolar kurunun 5,60 liranın üzerine çıkmasını sağlamıştı. Dün oldukça volatil davranan kur bu sabah açılışı 5,50’den yaptı ancak öğleden önceki işlemlerde 5,45’e kadar geriledi.

Bugün yurt içinde piyasaların yönünü belirleyecek önemli bir ekonomik veri bulunmuyordu. Yurt dışında ise ABD tarım dışı istihdam verileri bekleniyordu. Beklentiyi aşan Ekim ayı rakamlarının ardından Dolar/TL 5,47’de seyrediyor. Piyasaların yakından takip ettiği bir diğer gelişme ise ABD ve Çin arasında devam eden ve bir anlaşmaya varılması tahmin edilen ticaret meselesi. Gelişen ülke paraları ticaret anlaşmasının yapılacağına dair olumlu haberlerin alınması ile dolar karşısında güçlendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum