Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Tarım Dışı İstihdam Eylül’de 194 Bin Yükseldi

Küresel piyasalarda merakla beklenen ABD'nin 2021 yılının Eylül ayına ait işgücü verileri yayımlandı.
ABD’de Tarım Dışı İstihdam Eylül’de 194 Bin Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı Eylül 2021 dönemine ilişkin işgücü verilerini açıkladı.

Buna göre tarım dışı istihdam Eylül’de 194 bin yükseldi. Beklentiler 500 binlik artış yönündeydi. İşsizlik oranı ise %0,4 puanlık düşüşle %4,8 düzeyinde gerçekleşti. İşsizlik beklentisi ise %5,1 düzeyindeydi.

Ağustos’ta tarım dışı istihdam sadece 235 bin artarak hayal kırıklığı yaratmıştı. İşsizlik ise yüzde 5,2’ye gerilemişti.

ABD’de Eylül döneminde işsiz sayısı 710 bin azalarak 7,7 milyon düzeyine geriledi.
ABD Eylül 2021 İstihdam ve İşsizlik Oranları
Kaynak: BLS.gov

Hem tarım dışı istihdamın hem de işsizlik oranının, Şubat – Nisan 2020 durgunluğunun sonundaki yüksek seviyelerinden gerilediği gözlendi. Ancak beklentileri karşılamayan veriler, hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor.

Başlıca iş grupları arasında inceleme yapıldığında; yetişkin erkeklerde işsizlik oranı %4,7 olurken, yetişkin kadınlarda %4,2 düzeyine geriledi. Genç işsizlik oranı %11,5 düzeyinde gerçekleşirken, sürekli işini kaybedenlerin sayısı Eylül’de 236 bin azalarak 2,3 milyona geriledi. Geçici işten çıkarılanların sayısı ise 1,1 milyon ile az değişim gösterdi.

ABD’de işgücüne yeni girenlerin sayısı, Ağustos ayında benzer bir artışın ardından Eylül’de 198 bin azalarak 2,3 milyona geriledi. Uzun süreli işsizlerin sayısı Eylül’de 496 bin azalarak 2,7 milyona gerilerken, toplam işsizlerin %34,5’ini oluşturmaya başladı.

İşgücüne katılım oranı Eylül’de %61,6 ile çok az değişim gösterdi. Oran, Haziran 2020’den bu yana %61,4 ila %61,7 gibi dar bir aralıkta kaldı. Ekonomik nedenlerle yarı zamanlı istihdam edilen kişi sayısı ise 4,5 milyon düzeyindeyken, art arda ikinci ay değişim göstermemiş oldu.

Ortalama saatlik kazançlar, önceki 5 aydaki büyük artışın ardından Eylül’de 19 sent artarak 30,85 dolara yükseldi. Eylül’de özel sektör üretim ve denetim dışı çalışanların ortalama saatlik kazançları ise 14 sent artışla 26,15 dolara yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu