Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tarım Bakanı Ticaret Anlaşmasından Beklentisini Yüksek Tutuyor!

ABD'nin Tarım Bakanı Sonny Perdue Çin ile imzalanacak ticaret anlaşmasının ilk fazlının faydalı olmasını ümit ediyor.
ABD Tarım Bakanı Ticaret Anlaşmasından Beklentisini Yüksek Tutuyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Tarım Bakanı Sonny Perdue, Başkan Donald Trump’ın Çin ile imzalanacak birinci aşama ticaret anlaşmasının kendileri için adeta bir umut ışığı olmasını istiyor. Bunun ABD’ye faydalı olmasını uman Perdue, Trump’ın anlaşmanın birinci aşamasında tarımsal ürün alımına ilişkin maddelere yer verileceğini belirttiğini hatırlatıyor. Trump’ın aynı vaadinden ülkedeki çiftçiler de beklenti içine giriyor.

Perdue, Trump’ın ticaret anlaşmasını “uygulanabilir ve güvenilir” bir şekilde sonuca bağlamak istediğini açıkça ifade etti.  Bu gelişmeler, ABD ve Çin’in 15 Aralık tarihinden sonra anlaşmaya gitmeye yakın oldukları haberinden hemen sonra geldi.

NATO’nun Zirvesi’nde konuşan Trump, ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin sorunsuz bir şekilde ilerlediğini söylemişti.

Trump NATO'nun Zirvesinde KonuştuFakat bu sözlerinin üzerinden henüz bir gün geçmişken, Trump’tan gelen bir başka açıklama şaşırttı. NATO’nun 70. kuruluş yıl dönümü etkinliğine katılan Trump, Çin ile ticaret anlaşması imzalamak için 2020 yılında yapılacak ABD Başkanlık seçimlerinin sonrasını beklemenin daha iyi bir fikir olabileceğini belirtmişti. Bu sözleriyle anlaşma için 2020 yılının sonuna işaret etti.

Perdue açıklamalarında hem ABD’nin hem de Çin’in karşılıklı tarife artırımlarının ticaret savaşının aslında 15 aylık bir geçmişe değil, 20 yıllık bir sürece dayandığını gösterdiğini söyledi.

Perdue Savaşın 20 Yıla Dayandığını SöylediArdından, Trump’ın bu düzeni sonlandırmaya karar vermesiyle gerçeklerin su yüzüne çıktığını ekledi.

Pekin ve Washington birbirlerinin ürünlerine milyarlarca dolarlık gümrük vergileri uygulamıştı ve ABD’li çiftçiler bundan negatif etkilendi. Yaklaşık 20 milyar dolarlık ABD ürününün geçtiğimiz yıl Çin’e ihracatı gerçekleştirilmişti.

Öte yandan ABD’nin hisse senetleri ticaret anlaşmasının imzalanmasına az zaman kaldığı haberi ile yükselişe geçti. Konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere göre, iki ülke anlaşmanın birinci aşamasında geri çekileceği belirlenen tarifelerin miktarı konusunda anlaşmaya çalışıyorlar.

Bu haberle birlikte Dow Jones endeksi kapanışta %0,53 artışla 27.649,78 puana ulaşırken, S&P 500 endeksi %63 artarak 3.112,76 puan oldu ve Nasdaq endeksi ise %0,54 değer kazanarak 8.566,67 puana çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu