Yatırım yapmaya başla!

Yarınki ABD Ara Seçimi Referandum Niteliğinde Yorumlanıyor

Yarınki (06.11.2018) seçim ABD tarihinin en önemli ara seçimi iken, referandum havasında olduğu yorumlanıyor.
Yarınki ABD Ara Seçimi Referandum Niteliğinde Yorumlanıyor

Salı günü (06.11.2018) gerçekleştirilmesi planlanan ara seçimler, Donald Trump’ın başkanlığı konulu referandum olarak görülüyor. Parti stratejistlerine göre oylarda bölünmeler görülebilir. ABD kamuoyu, 6 Kasım’daki ara seçimlerin heyecanını yaşıyor. Demokratların Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kazanacağını düşünen uzmanlar, seçimlerin kritik önemine ve Amerikan toplumundaki kutuplaşmaya dikkat çekiyor. 

Temsilciler Meclisi ve Senato’dan oluşan Kongre üyelerini seçmek için oy kullanacak olan ABD kamuoyunda, bu kez diğer ara seçimlerden ayrı bir heyecan yaşanıyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın iki yıllık yönetiminde sergilediği performansın oylanacağı yönündeki kamuoyu algısı nedeniyle ara seçimlere bir nevi “referandum” havasında gidiliyor. ABD kamuoyu, Demokratların Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde edip edemeyeceğine odaklanmış durumda.

Referandum Havasında Ara Seçim

ABD Tarihinin En Önemli Ara Seçimi Tarihin en pahalı ara sınavı, iki Amerika’da siyasi birlik yeniden düzenleme sürecine giriyor. Trump’ın genellikle popüler olmadığı banliyö alanları, sarayın kontrolü için çok önemli olacaktır. Trump kaleleri olmaya meyilli olan kırsal alanlar, Senato için yarışmada daha fazla duruşa sahipler.

Adaylar 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı, 100 sandalyeli Senato’nun ise 35’i için yarışacak. Senato’da üstünlük 49’a 51 sandalye ile Cumhuriyetçi Parti’de. Kongre’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nde de Cumhuriyetçilerin 195’e karşı 240 sandalyelik üstünlüğü bulunuyor. Cumhuriyetçiler her ne kadar Senato’da daha az bir farkla çoğunluğa sahip olsa da bu kanatta üstünlüğün el değiştirmesi beklenmiyor. 

Dikkatimizi çeken hususta yapılan anketler, Cumhuriyetçi Parti’nin Temsilciler Meclisi’ndeki çoğunluğunu kaybedebileceğini gösteriyor. Demokratların Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde edebilmesi için mevcut sandalye sayısına ek olarak Cumhuriyetçilerin elinden en az 23 koltuk alması gerekiyor. Demokrat Parti Temsilciler Meclisi’nde üstünlüğü ele geçirmesi hâlinde, Başkan Trump’ın çıkarmak istediği yasaları engelleme şansını yakalayacak.

Piyasalar Seçim Gölgesindeyken, Referandum Havası Yorumlanıyor

Piyasaları Gölgeleyen Ara Seçim YorumlanıyorGelişmeler öncesinde ABD piyasalarında hafta teknoloji şirketleri hisse senetleri bazlı geri çekilmeler kaydetmişti ve Dow Jones %04.43, Nasdaq %1.04 ve S&P 500 %0.63 değer kaybetmişti. Asya ve Avrupa tarafında da geri çekilmelerin gözlemlendiği piyasaların genel renginin kırmızı olduğu grafiklerde Borsa İstanbul pozitif ayrışmasını koruyor.

Kongre’de çoğunluğun Demokratlara geçmesinin sağlanması için düzenlenen kampanya, “Mavi Dalga” (Blue Wave) olarak adlandırılıyor. Prof. Shrum (Başkanlık seçimleri ve siyasi seçim kampanyaları konusunda uzmanlığıyla bilinen Shrum) Demokratların ara seçimler konusunda gerçekleştirdiği çalışmaları akıllıca buldu.

Başkan Donald Trump’ı bir bomba gibi göstermiyorlar ve aksine Trump’ın kendisini ön plana çıkarma çabalarına karşılık direkt Trump’ı konu alan reklam yok denecek kadar az” diyen akademisyen, seçim kampanyalarının ekonomik eşitlik ve sağlık alanındaki reform yasası konusunda vurgu yaptığını söyleyerek bu çalışmaların da gayet doğru stratejiler olduğu yorumluyor.

Shrum’a göre kadınlar seçimde itici bir güç niteliğinde. Başkan Trump 2 yıllık görev döneminde kullandığı cinsiyetçi söylemleri ile kadınların tepkisini çekmişti. Bu gelişmeden dolayı ara seçimlerde Cumhuriyetçilere oy veren kadınların sayısında azalma kaydedilebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum