Yatırım yapmaya başla!

Uzmanlara Göre ABD Tarifeleri Çin’i 2019’da Daha Sert Vuracak

Uzmanlar ABD tarifelerinin 2019’da Çin’i çok daha sert vuracağını öngördü. Detaylar şöyle;
Uzmanlara Göre ABD Tarifeleri Çin’i 2019’da Daha Sert Vuracak

Analistler, Trump’ın tarifelerinin Çin ekonomisi üzerinde şimdiye dek yarattığı etkilerinin yalnızca psikolojik olduğunu belirtti ve bunun gelecek yıl muhtemelen Çin’in büyümesini durdurarak değişeceğini söyledi. The Economist Intelligence Unit’in Çin için Baş Ekonomisti olan Tom Rafferty; “tarifelerin doğrudan etkisini henüz görmedik fakat bunu gelecek yıl göreceğiz” ifadeleriyle görüş bildirdi ve küresel talebin daha da azalacağını öngördü.

Bu noktada, imalat ve ihracatın Çin’in dünyanın ikinci en büyük ekonomisi haline gelmesinde etkili olduğu ancak senkronize küresel büyüme bir yavaşlama riskiyle karşı karşıyayken zorlukların yükseldiği kaydedildi. Keza Çin’in gayri safi yurtiçi hasılası halihazırda 20 yıldan uzun süredir en yavaş hızına düşmüştü ve Pekin ekonomisini tüketime dayalı bir modele kaydırmaya çalışıyordu.

Bu arada ticari kaygılar, tüketici duyarlılığını zaten etkileyen iç belirsizlikleri de beraberinde getiriyordu.

Ticari Kaygılar tüketici Duyarlılığını EtkiliyorDünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerginliği, Donald Trump’ın 250 milyar dolar değerinde Çin ürününe ek vergi getirme kararıyla yükselmiş, Pekin de buna 110 milyar dolarlık Amerikan ürününe ek vergi getirerek karşılık vermişti. Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen G-20 Zirvesi’nde ise geçici bir ateşkes kararı alınmış, ABD Ocak ayında vergileri artırmayacağını açıklarken, Pekin de hayvan yemi ve otomobillerle ilgili bazı tarifelerde kesintiler yapmıştı.

En çok dikkat çekenlerden bir tanesi Çin’in ABD otomobillerindeki yüzde 25 vergiyi askıya alacağını açıklaması olmuştu.

Çin ABD Otomobil Vergileri KaldırdıTeoride tarifeler, ABD’deki tüketiciler için fiyatları artırıyor, Çin malı ürünlere talebi azaltıyor ve mevcut durumda yavaşlayan bir ekonomiye neden oluyordu. Yine de Çin’in ABD ile olan ticaret fazlası Kasım ayında rekor kırmıştı. Buna göre Çin’in ABD ile ticaret fazlası bir önceki döneme göre yüzde 9.8 artarak 35.6 milyar dolar olmuştu. Eylül’de de durum farklı değildi ki Çin onuncu ayda ABD ile 34.13 milyar dolarlık ticaret fazlası bildirmişti.

Pekin’in en seçkin üniversitelerinden Tsinghua Üniversitesi’nden Profesör Zhu Ning de Çin’in başlangıçtan itibaren azami çaba gösterilmesi ve ihracat sayesinde iyi iş çıkardığını söyledi.

Tsinghua Üniversitesi’nden Profesör Zhu Ning  ABD Tarifeleri Gelecek Yıl Çin’i Daha Sert VuracakTicaret gerilimlerinin Çin ekonomisi üzerinde gelecek yıl belirgin bir etki yaratacağını, özellikle de ihracatta yavaşlama yaratacağını kaydeden Zhu, ekonominin halihazırda bazı endişe belirtileri gösterdiğini dile getirdi.

Wind Info veri tabanından erişilen resmi rakamlara göre yıllık bazda ihracat artışı Eylül ayında yüzde 14.4, Ekim ayında yüzde 15.6 artmış, Kasım ayında ise hayal kırıklığı yaratan bir yüzde 5.4 seviyesine düşmüştü. Daha birçok ekonomik veri, Çin’in durumuyla ilgili endişeleri artıracak nitelikteydi.

İşte bu nedenle, 2019’da Çin’in durumuyla ilgili uyarı yapan uzmanların sayısı da artıyordu. Macquarie Group ekonomisti Larry Hu da gelecek yıl düşük ihracat ve tek haneli büyüme rakamları beklediklerini kaydetti. Bununla birlikte Hu, ABD ile Çin’in bir anlaşmaya varacağını ve Çin’in emlak piyasasındaki bir yavaşlamanın ekonomi üzerinde tarifelerden daha büyük bir etkisinin olacağını öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum