Yatırım yapmaya başla!

ABD Tarafında Şirketlere Yönelik Vergilendirme Şekilleri Gündemde

ABD'de şirketlerin vergilendirme sistemlerindeki değişikliğe dair ayrıntılar ve yurt dışı düşük vergilere sahip ülkeleri tercih eden firmaların gelişmeye bakışı
ABD Tarafında Şirketlere Yönelik Vergilendirme Şekilleri Gündemde

2017 yılında uluslararası vergi sistemi yeniden yazıldığında, Procter & Gamble Co. gibi ABD şirketlerinin dış pazarlarda rekabet etmesine ve yerel işler yaratmasına yardımcı olmaya çalışıyorlardı. On beş ay sonra, Ohio merkezli tüketici ürünleri üreticisi ve ABD merkezli çokuluslu şirketler, yeni yasanın küresel çapta dezavantajlı olacağı ve evde yatırım yapma teşviklerini azaltabilecekleri konusunda uyarı niteliği taşımıştı.

P&G, ABD dışındaki gelirlerinin %18’i ile %19’unu yabancı vergilerde ödüyor. Yöneticiler, şirketlerin karlarını düşük vergili ülkelere kaydırmasını engellemek için tasarlanmış bir ABD asgari vergi ödeme sisteminden kaçınacaklarını düşünülüyor. Bunun yerine, P&G şimdi bu asgari vergi nedeniyle yıllık 100 milyon ABD Doları ödemeyi beklemekte, bu da dış karlar üzerindeki vergi oranını %21’e yükseltmekte. Unilever PLC gibi ABD dışındaki bazı rakipler ise genel olarak yerel kazançlar için yerel ülke vergileri ödememekte.

P&G yöneticileri vergi kurallarının şirketin satın almalar için rekabet etme yeteneğine zarar verebileceğini söylüyor. Ve paradoksal olarak, P&G’nin yanıt vermesinin en kolay yolu, bazı araştırma ve karargah harcamalarını ABD dışına çıkarmak olabilir. P&G’nin baş finans sorumlusu Jon Moeller bir röportajda “Bu bir sorun olacak, aynı anda herkesle aynı gün doğmuyor. Sınırda, yerel istihdam yaratılmasını engelliyor.” dedi.

40 Şirketten Biri de P&G İdi

P&G, 2017 yılında uluslararası vergi değişikliklerini savunan ve vergi kanununun geçişini alkışlayan 40 şirketli bir koalisyon olan Rekabetçi Vergilendirme İttifakının bir parçasıydı. Şimdi koalisyon, yasaların asgari vergisinin kusurları olarak gördükleri ve şirketlerin eski vergi sistemini tanımlamak için kullandıkları seviyelerdeki oyun alanları ve dezavantajları hakkındaki aynı argümanları kullanarak vurgulanıyor.

Bir ittifak üyesi tarafından yapılan ankete göre, en az %60’ı% 13.125’in üzerinde yabancı vergi oranına sahip. (Bu birçoğunun onları yabancı kazançlar üzerindeki ABD vergilerinden muaf tutacağını düşündüğü seviye.) Dörtte birinden fazlasının yeni ABD vergi oranı olan % 21 veya üzerinde yabancı vergi oranları var. Yine de neredeyse tamamı Küresel Maddi Olmayan Düşük Vergilendirilmiş Gelir vergisi veya GILTI olarak bilinen asgari vergiyi ödemekte olduğu biliniyor.

Yeni sistemin teşvikleri, eski yatırımlarda olduğu kadar yabancı yatırımları tercih etmese de, şirketleri ABD dışında fabrikalar, araştırma işleri ve karargahlar koymaya teşvik edebilir. ABD’deki bazı yabancı harcamaları, yabancı operasyonlara yöneltebilir. Bu gider tahsisleri, GILTI’yi mahsup etmek için kullanılabilecek yabancı vergi alacaklarını daraltmakta. (Verginin azaltılması adına, masraflar ABD dışına çıkarılabilir.)

Kanunlar Ayarlamalara Açık Düzenleniyor

Hazine yetkilileri, kanunları uygularken yapılan ayarlamalara açık olduğunu belirtti. Zaten faiz harcamalarının dış gelire tahsis edilmesini sınırlayarak yasayı yumuşatan bazı düzenlemeler teklif edilmişti. Patrick Driessen “Bu yardımcı oldu, ancak sorunu çözmedi, yüksek vergili insanlar hala biraz sıkıntı yaşıyor.” dedi.

Kuşkusuz, ABD’deki çokuluslu şirketlerin çoğu genel vergileri, eski yasalara göre çok daha düşük ödemekte. Yeni yasanın merkezi kurumlar vergisi oranını %35’ten %21’e düşürmek, ABD’yi uluslararası paketin ortasına yaklaştırmak ve gelirlerin yurtdışındaki düşük vergili ülkelere kaymasının faydalarını azaltmak için çalışmalar yapmakta.

Eski sistemde ABD şirketleri, dünya genelindeki kazanç oranının % 35’ine borçluydu. Yabancı ülkelere yapılan ödemeler için vergi kredisi almışlar ve kalan ABD vergisini, karlarını iade edinceye kadar ödememişlerdi.

Düşük Vergili Ülkeler Gündeme Geldi

Bu kurallar şirketleri düşük vergili ülkelere kar koymaya teşvik etti. Bu, özellikle düşük vergili ülkelere kolayca kaydırılan patentlerden ve ticari markalardan elde edilen karlar için cazip olan bir strateji olarak değerlendiriliyordu. Eski sistem aynı zamanda inversiyonlar için teşvikler yarattı, ABD şirketlerinin yabancı adresleri alıp bazı ABD vergi kısıtlamalarından kurtuldukları anlaşmalar yaptı.

Yeni sistemin bu teşvikleri yeniden düzenlemesi gerekiyordu. Milletvekilleri yabancı geliri ABD vergilerinden muaf tutmak istedi ama hepsini değil. ABD şirketlerinin önemli miktarda yabancı vergi ödememişler ve bunun yerine karları Bermuda veya İrlanda gibi düşük vergi bölgelerine doldurmuşlarsa, asgari bir ABD vergisi olan GILTI’de durma noktasına gelecekleri öngörülmekte.

GILTI’ya göre, şirketler maddi dış varlıklarını hesaplar ve toplamın %10’unu vergi ödemek zorunda kalmazlar. Bu ödeneklerin üzerinde GILTI, ABD şirketlerinin yabancı vergilerde ödedikleri ücrete %10,5 katmakta ve bazı yabancı vergi kredisi almalarını sağlamaktadır. Bir şirketin yabancı vergilerde yalnızca %2,5 oranında ödeme yapması durumunda, GILTI, toplamı % 10.5’e kadar etkili bir şekilde zorlar ve ABD yerel vergi oranının yarısında kaba bir sınır oluşturur.

Vergi Oranları Yüksek Şirketler

Dış vergi oranlarının yüksek olduğu şirketler için, daha az mobil kar ile Avrupa’da faaliyet gösterenler için, hikaye farklı. En basit düzeyde, dış vergilerde teorik olarak en az %13.125 ödeyen şirketler teorik olarak GILTI ödememeli. Ancak bir kırışıklık olan nokta ABD şirketleri dış vergi kredilerini hesapladıklarında, gelir ve giderlerin yerini belirlemek için tasarlanan kurallara uymak zorunda. Araştırma, geliştirme veya borcun faizi gibi bazı yerel maliyetleri yabancı gelire tahsis etmeleri gerekmekte.

Yurtiçi harcamalar yurtdışına tahsis edildiğinde, bir şirketin dış vergi kredileri sınırlandırılmakta ABD vergi sisteminin gözünde bu, şirketlerin dış vergi oranlarını %13.125 eşiğinin altına çekerek GILTI vergilerini tetiklemekte. Dış vergi kredisini hesaplamak için tahsis edilmesi gereken %25 yabancı vergi oranı, 10 milyon dolarlık yabancı gelir ve 1 milyon dolarlık yurt içi harcamaları olan bir şirket örneğine bakılınca; Rekabetçi Vergilendirme İttifakı tarafından dolaştırılana göre, bu şirket 2.5 milyon dolarlık dış vergi oranının ötesinde GILTI’da 210.000 dolar değerinde bir değişimle karşılaşıyor.

Kongre Adımı

Kongre, harcama tahsisi hükümlerini kısmen yasa dışı bıraktı, çünkü bunların ortadan kaldırılması vergiyi elden geçirmeyi daha pahalı hale getirerek Cumhuriyetçilerin belirlediği 1,5 trilyon dolarlık vergi indirimi limitinin üzerine çıkardı. Şirketler, % 3.125’in üzerinde yabancı oranlara sahip şirketler için GILTI olmadığını öne süren bir konferans komitesi raporuna işaret ediyor, ancak bu gider tahsisatını göz ardı eden basitleştirilmiş bir örnek olarak inceleniyor.

United Technologies Corp. % 21’in üzerinde yabancı vergi ödüyor. GILTI ve bu harcama tahsisat kuralları bozulmadan, şirketin üç bölüme ayrılan CFO’su Akhil Johri’nin 120 milyon dolarlık bir yıllık faturasıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Otis asansör işletmesi, maddi varlıklar için %10 ödenekten fazla yararlanamamakta, çünkü parasının çoğunu hizmet vermekte. Otis, Fransa ve Japonya gibi yüksek vergili yabancı ülkelerde faaliyet göstermekte. GILTI nedeniyle, ABD dışındaki bir şirkete aitse daha karlı olabilirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum