Yatırım yapmaya başla!

ABD Stokları Azaldı, Petrol Fiyatları Yükselişe Geçti!

ABD ham petrol stoklarının geçen hafta sürpriz bir şekilde düşmesi ve ABD ile Çin arasındaki vergi sorununda ılımlı gelişmelerin olması, petrol fiyatlarının yükselmesini sağladı.
ABD Stokları Azaldı, Petrol Fiyatları Yükselişe Geçti!

ABD Enerji Enformasyon İdaresi, ticari ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 4,6 milyon varil düşüşle, 425,3 milyon varile gerilediğini bildirdi. Piyasaların beklentisi stokların 1,4 milyon varil yükselmesi yönündeydi. Bir önceki hafta 1,6 milyon varil artış gösteren ham petrol stoklarının sürpriz bir şekilde düşüş göstermesi, fiyatların yükselmesini sağladı.

Petrol fiyatları, stoklardaki düşüşün arz fazlasına ilişkin endişeleri azaltması ile yükselişe geçti.

Fiyatların yükselmesindeki bir diğer etken ise ABD ile Çin arasındaki ek gümrük vergisi sorununun, yeniden değerlendirilmesi oldu. Ham petrol stokları Ocak ayından bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Yine dediğimiz gibi Çin ve ABD arasında bir süredir devam eden anlaşmazlıkların, yeniden görüşülmesi konusunda iki tarafın da istekli olması ile son yılların en büyük küresel ticaret savaşlarının çıkacağına yönelik endişe kısmen azaldı. Söz konusu gelişme de petrol fiyatlarında hareketin yukarı yönde olmasını sağladı.

ABD’nin ham petrolü geçtiğimiz hafta, bir önceki haftaya kıyasla günlük 250 bin varil düşüş gösterdi.

Söz konusu düşüşle birlikte 7,9 milyon varile gerilerken, ham petrol ihracatı günlük ortalama 597 bin varil artışla 2,17 milyon varile çıktı. Bu nedenle geçen hafta gerçekleşen düşüş piyasalar tarafından beklenmedik bir gelişme oldu. Bu düşüşün yarattığı en önemli gelişme ise; OPEC ve ortaklarının üretim kısıntıları yoluyla küresel arz fazlasını azaltma çabalarını olumsuz etkileyeceğine dair düşüncelerin azalması oldu.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında 42 sent yükselerek varil başına 63,79 dolara geldi.

Kontratta Çarşamba günü, toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %51 altında gerçekleşti. Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe p,yasasında 36 sent yükseldi ve varil başına 68,38 dolar oldu. Küresel gösterge Brent petrolü, Haziran vadeli WTI’a kıyasla 4,71 dolar primli işlem gördü.

Yuanta Securities Co. küresel piyasa stratejisti Min Byung Kyu, piyasaların ABD’den gelen haberlerle toparlandığını söyledi.

Stokların Ocak ayından bu yana istikrarlı bir şekilde yükseldiğini söyleyen stratejist, geçtiğimiz hafta piyasaların beklemediği bir şekilde düşüş kaydettiğini belirtti. Hisse senetleri, döviz kurları ve petrol olmak üzere tüm piyasaların ABD ile Çin arasındaki görüşmelere odaklandığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum