Yatırım yapmaya başla!

Ham Petrol ABD Stoklarının Azalması ile 60 Dolar Üzerindeki Yolculuğunu Sürdürüyor

ABD ham petrol stokları geçen hafta 1,1 milyon varil azalırken, benzin stoklarında 2,5 milyon varillik artış oldu. Fiyatlar bu gelişme sonrasında çok fazla değişmedi.
Ham Petrol ABD Stoklarının Azalması ile 60 Dolar Üzerindeki Yolculuğunu Sürdürüyor

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından açıklanan verilere göre geçen hafta ülkedeki ticari ham petrol stoklarında 1,1 milyon varil düşüş oldu. Piyasanın beklentisi 1,3 milyon varillik bir azalma olmasıydı. %0,2’ye denk gelen bu azalma ile birlikte toplam üretim 446,8 milyon varile geriledi.

Stratejik ham petrol stoklarının değişmeyerek 625 milyon varilde kaldığı geçen hafta, ABD’deki benzin stokları %1,1’e tekabül eden 2,5 milyon varillik artışla 237,3 milyon varile yükseldi. Piyasanın beklentisi ise 2,2 milyon varil artmasıydı. EIA tarafından açıklanan veriler fiyatlar üzerinde çok fazla etki yaratmazken, şu dakikalarda ham petrolün varili 60, Brent petrolün ise 66 dolar üzerinde hareket ediyor.

Geçtiğimiz hata ABD’deki ham petrol üretimi günlük 7 bin varil düşüş gösterdi.

Ham Petrol Stokları AzaldıSöz konusu düşüşle birlikte günlük üretim 12,8 milyon varile geriledi. 7 bin varillik azalma Alaska eyaletinde gerçekleşirken, diğer yerlerde değişiklik olmadı. Ülkenin ham petrol ithalatı haftalık bazda 308 bin varil azalarak 6,58 milyon varile gerilerken, ihracatı 233 bin varil artışla 3,63 milyon varile yükseldi.

Fiyatlar stoklardaki düşüşe çok fazla tepki vermeyerek, benzin stoklarındaki artışı değerlendirdi. AxiTrader Asya piyasa stratejisti Stephen Innes, OPEC kararı, stoklarda artış beklentisi ve küresel ekonomiye dair iyimserliğin fiyatları desteklediğini yorumladı.

Ham petrol fiyatları özellikle ticaret anlaşmasına dair olumlu haber akışı ile bu ay %10 yükseliş gösterdi.

Ham Petrol FiyatlarıTSİ 10:10’da ham petrolün varili 60,89 dolardan, Brnet petrolün 66,24 dolardan işlem görüyor. İki ayın en uzun günlük yükseliş serisini sonlandıran fiyatlar, piyasanın akaryakıt stoklarındaki artışa odaklanmasıyla üst üste iki gündür de pozitif tarafta kalıyor.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Perşembe günkü işlemlerde 60,72 – 60,90 dolar arasında hareket etti. GCM Yatırım analistleri, “Gün içerisinde fiyatlamalar, 34 periyotluk Envelopse’un desteklediği 59,50 – 60,00 bölgesi ve üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

59,50 – 60,00 bandı altında kalması halinde düşüş eğiliminin doğacağı, olası yükselişlerde ise 61,50 – 62,00 seviyelerinin gündeme gelebileceği yorumlandı. Piyasanın ABD ve Çin arasındaki gelişmeleri yakından izlediğini belirten analistler, stok düşüşü ile pozitif tarafta kalmayı başarsa da temkinli duruşunu koruduğunu ifade ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum