Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Stablecoin Düzenlemesini Yıl Sonuna Kadar Getirmeyi Planlıyor

ABD'de bir hükümet yetkilisi, stablecoin mevzuatına dair açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde...
ABD Stablecoin Düzenlemesini Yıl Sonuna Kadar Getirmeyi Planlıyor
Yorum

Kripto para ekosistemine yönelik düzenleyici çalışmalar son dönemde yoğunlaşmaya devam ediyor.

ABD hükümetinden bir yetkili, Kongre ile yıl sonuna kadar yasa haline gelebilecek olan stablecoin mevzuatı üzerinde çalışıldığını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, çeşitli finansal düzenleyicilerin başkanlarından oluşan hükümetler arası bir grup, stablecoin faaliyetlerini ve gelecekteki yasaları görüşmek üzere bir araya geldi.

Yetkili mevzuatın Meclis Finansal Hizmetler Komitesi tarafından getirileceğini söyledi.

Stablecoin’ler Düzenleyici Çerçeveye Alınacak

Yetkili toplantının, düzenleyiciler ve diğer katılımcıların algoritmik stablecoin’ler de dahil olmak üzere sektördeki son olayları gözden geçirmesine izin vermek için planlandığını söyledi.

Henüz kesinleştirilmemiş veya tanıtılmamış olan bu yasama paketi, düzenlemenin amaçları doğrultusunda stablecoin’leri tanımlayacak ve bunların nasıl kullanıldığını ele alacak. Yetkili böylece sektör üzerindeki mevcut düzenleyici otoritenin de korunacağını ifade etti.

Bu varlıkların nasıl ihraç edildiği de toplantının konuları arasında yer aldı. Hükümet yetkilisi toplantının yapıcı bir ortamda geçtiğini ifade etti.

Stablecoin’ler İki Yıldır Araştırılıyor

Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, iki yıldır istikrarlı paraları inceledi ve Kasım 2021’de, daha geniş bir düzenleyici çerçeve öneren kapsamlı bir rapor yayımladı.

Sunulacak herhangi bir yasa tasarısının hem Meclis hem de Senato tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Geçtiğimiz haftalarda Terra ekosistemindeki çöküş, stablecoin’lere yönelik düzenleme çağrılarının artmasına neden oldu.

Terra USD (UST) değerinin 1 doların altına düşmesi, kripto para piyasasında büyük panik yaratmış ve satış baskısının artmasına neden olmuştu. Ekosistemin tokeni LUNA, değerinin neredeyse tamamını silmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%