Yatırım yapmaya başla!

ABD Sondaj Kuleleri Petrolü Toparladı

ABD Sondaj Kuleleri Petrolü Toparladı

ABD rafinerilerinden rekor seviyelerde gelen talep petrol fiyatlarının yükselmesini sağladı. Uzun pozisyonlarda son iki ayın en büyük düşüşü gerçekleşirken, kısa pozisyonlar % 30 oranında artış gösterdi.

ABD Emtia Vadeli İşlemleri Komisyonu tarafından açıklanan verilerde, para yöneticileri ve hedge fonları Batı Teksas türü ham petrolde yükseliş beklentisi ile açtıkları uzun pozisyonların sayısını % 7 azalttığı bildirildi.

Kıdemli analistlerden Phil Flynn petrolün durumuyla ilgili olarak “ABD üretiminin zirveye ulaştığına yönelik işaretler artıyor. Rafineriler yüksek miktarda petrol kullanıyor. Petrol fiyatları 17 Mart’tan bu yana % 37 yükseldi,” şeklinde konuştu.

Petrol, stokların Mart ayından bu yana en düşük seviyeye inmesinin ardından düşüşünü sonlandırdı. ABD’de hizmet veren sondaj kulelerinin sayısının azalmasındaki yavaşlama ile birlikte petrol varil başına 60 dolara yaklaştı.

Cuma günü % 1.7’lik bir gerileme kaydeden petrol vadelileri New York’ta yatay bir seyir izliyor. Baker HughesInc. 660 olan sondaj kuleleri sayısının 1 azalarak 659 olduğunu bildirdi.

Petrol fiyatlarındaki artış EOG Resources Inc. gibi şirketlerin arzı yükseltmeye yönelteceği söylentilerinin doğmasını sağladı. Energy Information Administriation (EIA), ABD’deki petrol stoklarının 85 yılın en yüksek seviyesine yakın olduğunu belirtti.

Temmuz vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 1 sent geriledi ve varil başına 59.71 dolardan işlem gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın % 73 altında gerçekleşiyor.

Temmuz vadeli Brent Petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsası’nda varil başına 65.29 dolardan işlem gördü. Brent petrol ile Batı Teksas türü ham petrol arasındaki fark ise 5.56 oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum