Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Son Eylemleri Ticaret Müzakereleri için İyi Değil

ABD’nin eski Çin Büyükelçisi Max Baucus, Trump yönetiminin Perşembe ve Cuma günleri yapılacak müzakerelerden hemen önce attığı adımları yorumladı.
ABD’nin Son Eylemleri Ticaret Müzakereleri için İyi Değil
Yorum

ABD’nin eski Çin Büyükelçisi Max Baucus Trump yönetiminin son eylemleri hakkında; “müzakerelerden önce bunları yapmazsınız” diyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Sonuçta ABD, Perşembe ve Cuma günleri Washington’da yapılacak üst düzey ticaret görüşmelerinden sadece birkaç gün önce Çinli şirketlere karşı iyi eylem açıklamıştı.

Max Baucus: Çin Blöfü Yemeyecek

Max Baucus: Çin Blöfü YemeyecekPazartesi günü 28 Çinli şirketi kara listesine ekleyen ABD, Salı günü de Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslüman azınlıklara kötü muamele gerekçesiyle Çinli yetkililere vize kısıtlamaları getirmişti.

Her iki duyuru da 10-11 Ekim’de gerçekleştirilecek müzakerelerin hemen öncesinde yapılmıştı. İşte bu hareketi yorumlayan ABD’nin eski Çin Büyükelçisi Max Baucus şöyle konuştu: “Bunları müzakerelerden önce yapmazsınız. Bu taktik açısından iyi bir ton vermiyor. Bence tüm bu eylemler stratejik olarak Çin’in ABD’nin gerçek nedenini merak etmesine neden oluyor.”

Ayrıca ABD eylemlerinin, planlanan ticaret müzakereleri öncesinde Çin’le daha iyi bir anlaşma yapabilmek için basitçe karşı tarafı etkilemek için olabileceğini ancak Çin’in blöfü yemeyeceğini belirtti.

ABD Eylemleri için Zamanlama Daha Kötü Olamazdı

ABD Eylemleri için Zamanlama Daha Kötü OlamazdıDBS Group Research ekonomisti Taimur Baig de aynı görüşü tekrarlayarak, baskı yapmanın, arka kanal diplomasisinin, üstü kapalı tehditlerin ve benzerlerin yolları olduğunu ama ABD’nin eylemlerinin çok açık ve gürültülü olduğunu dile getirdi.

Çin için itibarını kaybetme potansiyelinin çok büyük olduğunu anlatan Baig, bundan rasyonel olarak yapıcı bir sonuç bekleyen birini düşünemediğini vurguladı.

İlaveten ABD hareketinin zamanlamasının daha kötü olamayacağını ve kesinlikle geri tepeceğini öne sürdü. Zaten Pekin de Çinli firmaların kara listeye alınmasına cevaben ABD’yi iç işlerine müdahale etmeyi durdurmaya çağırmış ve buna misilleme yapabileceğine işaret etmişti.

Hong Kong Bir Daha Asla Eskisi Gibi Olmayacak

Hong Kong Bir Daha Asla Eskisi Gibi OlmayacakWashington merkezli Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nden William Reinsch, ABD-Çin ticaret müzakerelerini durdurabilecek bir diğer sorunun, Hong Kong’taki protestolar olduğunu dile getirdi.

Bunun özellikle, Hong Kong’da Çin’in açıkça desteklediği askeri müdahale veya şiddetin görülmesi durumunda olacağını belirtti. “Böyle bir durumun Amerikalılar için müzakereleri sürdürmeyi çok zorlaştıracağını düşünüyorum. Ancak henüz bu noktada değiliz ve umarım bu olmayacak.” dedi.

Max Baucus da Hong Kong’daki protestoların toksik hale geldiğini ve Pekin’i agresif eylemde bulunmaya teşvik edebileceğini söyledi. “Hong Kong değişti, Hong Kong masumiyetini kaybetti, Hong Kong bir daha asla eskisi gibi olmayacak” ifadelerini kullanan eski ABD’li diplomat, göstericilerin şiddeti artırdıkça Pekin’in kontrolü sürdürmek için güçlü hamleler yapacağı bir zamanın geleceğini öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu