Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD, Çin Ordusuyla Bağlantılı Olduğu İddiasıyla SMIC’i Kara Listeye Aldı

ABD’nin Çinli şirketlere baskısı devam ediyor. Son olarak yonga üreticisi SMIC kara listeye alındı.
ABD, Çin Ordusuyla Bağlantılı Olduğu İddiasıyla SMIC’i Kara Listeye Aldı

ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim uzun zamandır küresel pazarlardaki etkisini gösteriyor. Bilindiği üzere Trump hükümeti Çin’e yönelik ek gümrük tarifeleri uygulamaktan çekinmiyor. Bununla beraber Çin merkezli teknoloji ve sosyal medya şirketlerine yönelik sert yaptırımlar uyguluyor.

Huawei, ZTE ve son olarak TikTok, ABD hükümetinin baskısı ile sürekli gündeme geliyor. Trump yönetimi Çinli teknoloji şirketlerinin ordu ile bağlantılı olduğunu ve ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğunu iddia ediyor. Hükümet Çin merkezli şirketlere olan katı politikasını sürdürüyor.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yeni açıklamada aralarında SMIC’in yer aldığı dört Çinli şirketin daha kara listeye alındığını duyurdu. SMIC, Çin en büyük yonga üreticisi olarak biliniyor. Çinli teknoloji devleri her fırsatta casusluk faaliyetleri yürütülmediğini belirtiyor. Ancak bu açıklamalar ABD hükümetin ikna etmeye yetmiyor.

SMIC Kara Listeye Alındı

SMIC Kara Listeye Alındı

Çin’in en büyük yonga üreticisi SMIC’in geliştirdiği yarı iletkenler pek çok teknolojik üründe kullanılıyor. ABD hükümeti SMIC’in Çin ordusu ile bağlantılı olduğunu iddia ederek kara listeye alındığını açıkladı. SMIC ile beraber 3 şirket daha kara listeye alındı.

Bunlar sırasıyla petrol şirketi CNOOC, China Construction Technology Co. Ltd. ve China International Engineering Consulting Corp. oldu. Trump yönetiminin aldığı bu kararın ardından şirketlerin Hong Kong borsasında işlem gören hisselerinde sert düşüşler yaşandı. Günümüzde üretilen herhangi bir akıllı telefon modelinin içerisinde yer alan yarı iletken parçalar SMIC fabrikalarında geliştirilebiliyor.

Yani şirket tesislerinde ABD teknolojilerini kullanıyor. Alınan kara liste kararı nedeniyle Çinli şirketinm ekipman üretiminde önemli sıkıntılar yaşanması bekleniyor. Uzmanlar ABD teknolojileri olmadan SMIC’in yonga üretimini devam ettirmesinin mümkün olmadığını ifade ediyor.

Çin Bağımlılığı Azaltmak İstiyor

Çin Bağımlılığı Azaltmak İstiyor

Yaptırımların yanı sıra Çin hükümetinin de ABD teknolojilerine olan bağımlılığını ortadan kaldırmak adına çalışmalarda bulunuyor. Pekin yönetiminden Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, “ABD, yabancı şirketleri bastırmak için ulusal gücü ve ulusal güvenlik kavramlarını kötüye kullanmayı bırakmalı” açıklamasında bulundu.

Uzmanlar Çin’in bağımlılığı azaltmak adına önünde çok uzun bir yol olduğunu belirtiyor. Bu yıl içerisinde Hikvision, China Telecom ve Chima Mobile gibi dev şirketler de ABD’nin kara listesine eklenmişti.

Diğer yandan geçtiğimiz günlerde ABD Başkanlık Seçimleri düzenlendi ve Joe Biden seçimden galip ayrılan isim oldu. Ocak ayında Beyaz Saray’da koltuğa Biden oturacak. Bu değişim ile beraber ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin nasıl şekilleneceği merak ediliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum