Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Senatosu’ndan Çin ile Rekabet Kararı: Çip Üretimine Destek

ABD Senatosu, çip üretimini artırıp Çin ile rekabet etmeyi destekleyecek yasa tasarısını onayladı. Detaylar haberde;
ABD Senatosu’ndan Çin ile Rekabet Kararı: Çip Üretimine Destek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Senatosu Çarşamba günü, yerli yarı iletken endüstrisini sübvanse etme kapsamlı bir yasa çıkardı.

Yasa tasarısı, Çin ile rekabet eden şirketleri güçlendirmeyi, arabalardan silahlara ve video oyunlarına kadar her şeyi etkileyen kalıcı kıtlığı hafifletmeyi umuyor.

Senato, uzun zamandır beklenen yasa tasarısını 64’e 33 oyla kabul etti.

Temsilciler Meclisi’nin bu hafta içinde yasa tasarısını onaylaması ve Başkan Joe Biden’ın imzalaması için Beyaz Saray’a göndermesi bekleniyor.

Tasarı Onaylanırsa Neler Getirecek?

Uzun zamandır beklenen “Çipler ve Bilim” yasası, ABD yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolarlık devlet sübvansiyonunun yanı sıra, 24 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen çip fabrikaları için bir yatırım vergi kredisi sağlıyor.

GCM Yatırım Banner

Mevzuat ayrıca, Çin ile daha iyi rekabet edebilmek doğrultusunda ABD bilimsel araştırma çabalarını artırmak için beş yıl içinde 170 milyar dolardan fazla yetki verecek.

Kongre’nin bu yatırımları finanse etmek için hala ayrı ödenekler yasasını geçirmeye ihtiyaç duyacak.

Senato’nun Demokrat çoğunluk lideri Chuck Schumer konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu yasa iyi ücretli işler yaratacak, tedarik zincirlerini hafifletecek, maliyetleri düşürmeye yardımcı olacak ve Amerika’nın ulusal güvenlik çıkarlarını koruyacak” ifadelerini kullandı.

Çarşamba günü onaylanan fonların çoğunun yeni fabrikaları finanse etmesi bekleniyordu, ancak inşaat başladığında bunların tamamlanması iki veya üç yıl alacak.

Boeing Co, Çarşamba günü yaptığı açıklamada hala çip sıkıntısından kaynaklanan tedarik zinciri sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

General Motors Co’dan (GM.N) yapılan açıklamada ise çoğu yüksek marjlı kamyonlar ve SUV’lar olmak üzere 90.000’den fazla bitmemiş araç olduğu, çip ve diğer parçaların beklendiği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.