Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Senatörü Bankacılık Sorununu Açıkladı: Değişiklik Şart!

ABD’li Senatör Elizabeth Warren, bankacılık sektörüne ilişkin korkular ortasında sıkı düzenlemeler için çağrıda bulundu.
ABD Senatörü Bankacılık Sorununu Açıkladı: Değişiklik Şart!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

ABD Senatörü Elizabeth Warren, Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank çöküşlerinin ardından sisteme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bugün CNBC’ye verdiği demeçte, bankacılığı olması gerektiği yere geri getirmek istediğini söyleyerek Trump yönetimindeki hatalara atıfta bulundu.

Warren’a göre sorun, Trump yönetimi altında, banka CEO’larının bölgesel ve orta ölçekli bankalara yönelik düzenlemeleri zayıflatmak için Kongre’de lobi yapmasıyla başladı.

Silikon Vadisi Bankası’nın değişiklikler için lobi yapanlar arasında yer aldığını söyleyen Warren, düzenlemelerin gevşetildiği yıllarda bankanın kârlarının arttığına dikkat çekti. Bankaların çöküşünden bu yana geçen haftalarda Warren, banka gözetimiyle ilgili üç yeni yasa tasarısı yazdı veya sponsor oldu.

İlki, orta ölçekli bankaların denetimini zayıflatan Trump dönemi yasa tasarısını tersine çevirmeyi amaçlıyor. İkincisi, ABD Merkez Bankası (FED) içinde bir Genel Müfettiş pozisyonu yaratacak ve üçüncüsü, halka açık şirketlerdeki yöneticilerin üç yıl boyunca hisse senedi opsiyonları satmasını yasaklayacak.

Warren, yapmak istediği şeyin, “CEO’lara, eğer bu bankayı riske atarsan ve banka patlarsa, o süslü ikramiyeyi kaybedeceksin, o büyük maaşı kaybedeceksin, o hisse senedi opsiyonlarını kaybedeceksin” demek olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Bankacılığın, risk alıcıları çeken bir sektör olmaması gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu:

“Banka CEO’larına gerçekten şunu söylemek istiyorum, zar atmak ve büyük riskler almak isteyen türden biriyseniz, bankacılığa girmeyin. Bankacılık istikrarlı kârlarla ilgilidir. Bankalar mutlaka kâr edebilmelidir. Ancak bankalar risk yüklediklerinde, mevduat sahiplerini riske atıyorlar, küçük işletmeleri riske atıyorlar ve nihayetinde bu milyon dolarlık bankalarla öğrendiğimiz gibi, tüm ekonomimizi riske atıyorlar.”

Konuşmasında, bankacılık düzenleyicilerini yeterince çalışmadıkları için eleştiren Senatör, Kongre’yi koruma önlemlerini yeniden devreye sokmak için kendisine katılmaya davet etti. ABD Başkanı Joe Biden’ın söylediği gibi bankacılık düzenlemelerinin hemen şimdi sıkılaştırmaya başlanması gerektiğini savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın