Yatırım yapmaya başla!

5 Milyar Dolarlık Cezayı Yetersiz Bulan Senatörlerden FTC’ye Daha Sert Yaptırım Çağrısı!

ABD’li senatörler, Facebook’un beklenen FTC cezasının fazlasıyla ucuz olduğunu öne sürdü. Detaylar şöyle;
5 Milyar Dolarlık Cezayı Yetersiz Bulan Senatörlerden FTC’ye Daha Sert Yaptırım Çağrısı!

Facebook’un 3 ila 5 milyar dolar arasında olması beklenen Federal Ticaret Komisyonu cezası, ABD’li senatörleri kızdırdı. İki ABD’li senatör Pazartesi günkü mektuplarında, Facebook ile FTC anlaşmasının, sosyal medya şirketini sorumlu tutma konusunda yeterince ileri gitmeyen bir pazarlık olduğunu savundu.

Her ikisi de Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Yargı Komitesi üyesi olan Richard Blumenthal ile Josh Hawley, çiğnenmiş muvafakat emirleri tarihinden öğrenmek için zamanın geldiğini savunarak FTC’nin Facebook soruşturmasını eleştirdi.

Mektup kullanıcıların kişisel bilgilerini yanlış kullandığı için Facebook’u cezalandırma adımlarını ölçerken regülatöre ek baskı uyguladı.

ABD'li Senatörler FTC Facebook Konusunda Baskı Senatörler; “Halk, haklı olarak Facebook’un sorumlu tutulamayacak kadar büyük olup olmadığını sorgulu yor. Federal Ticaret Komisyonu Facebook ve büyüme için agresif bir istek içinde yasaları göz ardı eden herhangi başka bir teknoloji şirketi tarafından duyulan bir emsal hazırlamalı” ifadeleriyle dikkat çekti. Sonuçta FTC, Facebook’un 80 milyondan fazla kullanıcısının verilerini uygunsuz bir şekilde paylaştığını ortaya koyan Cambridge Analytica veri skandalının ardından geçen yıl teknoloji deviyle ilgili bir soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma, Facebook’un kullanıcı verilerini paylaşmadan önce onlardan açık izin almayı gerektiren FTC ile 2011 anlaşmasını ihlali üzerinde yoğunlaşıyordu.

FTC Soruşturması Facebook Veri İhlali Yoğunlaşıyor Öte yandan sosyal medya devi geçen ayki kazanç raporunda FTC’den gelebilecek cezaya karşı 3 milyar doları kenara ayırdığını ve cezanın 5 milyar dolara çıkabileceğini söylemişti. Senatörler ise mektupta yalnızca para cezalarının yetersiz olduğunu ve bunların büyük teknoloji şirketlerini caydırmak için çok az şey yaptıklarını savundu.

İki ABD’li senatör; “Her birkaç yılda bir herhangi bir boyutta bir defaya mahsus cezaların Facebook’u etkili bir şekilde sınırlamak için fazlasıyla yetersiz olduğu konusunda derinden endişe duyuyoruz” sözleriyle de bu durumu açıkladı.

Bununla birlikte FTC’yi Facebook’un kişisel bilgileri nasıl topladığı ve kullandığı konusuna daha katı sınırlar koymaya çağırdılar. İzleme verilerini silmek ve reklam uygulamalarını kısıtlamak gibi önlemler öneren senatörler ayrıca Mark Zuckerberg dahil Facebook yöneticilerinin şirketin gizlilik konusundaki yanlış kullanımlarından kişisel olarak sorumlu tutulmaları gerektiği çağrılarını da yinelediler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum