Yatırım yapmaya başla!

ABD Seçim Sonuçları Trump’ın Çin ile Ticaret Savaşı için Ne Anlama Geliyor?

ABD’nin ara seçim sonuçları tüm dünyada yankı uyandırırken, neticenin Trump’ın Çin ile ticaret savaşı için ne anlama geleceği de haliyle dikkat çekti. Detaylar haberimizde;
ABD Seçim Sonuçları Trump’ın Çin ile Ticaret Savaşı için Ne Anlama Geliyor?

Tüm dünya ABD’nin ara seçim sonuçlarını beklerken, kaynaklarda Demokratların Cumhuriyetçilerden bazı kritik bölgeleri aldığı belirtildi. Temsilciler Meclisi’nde Demokratların kazandığı kaydedilirken Trump’ın buna rağmen Twitter’dan “Bu akşam muazzam bir başarı elde edildi. Herkese teşekkürler!” şeklinde bir paylaşım yaptığı görüldü.

Pek çok ilke imza atan seçimde ilk kez bir siyah kadın adayın llinois’te, seçimi kazandığı aktarıldı. Buna göre 14’üncü bölgede yarışan Lauren Underwood, Cumhuriyetçi aday Randy Hultgren’i yenerek tarihe geçti. Verilen bilgilerde Temsilciler Meclisi azınlık lideri Nancy Pelosi’nin demokratların zaferini ilan ederek; “Yarın Amerika’da yeni bir gün olacak” dediği dile getirildi. Nanci Pelosi ayrıca ABD’nin yeterince ayrılığa düştüğüne ve artık bir araya gelme zamanının geldiğine dikkat çekti.

Kısacası yapılan son açıklamalarda, Cumhuriyetçilerin Senato’da çoğunluğu korumayı garantilediği ancak Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğun Demokratlarda olduğu bildirildi.

Demokratlar Temsilci Meclisi Çoğunluğu Aldı Tüm bunların yanında, ABD ara seçim sonuçlarının Trump’ın Çin ile ticaret savaşı için ne anlama geleceği konusu da gündemde yankı uyandırdı. Zira McLarty Associates’den Steven Okun; “sonuçlar, ABD-Çin açısından daha kötü olmadığı sürece aynı kalacaktır” dedi.

Nihayetinde ara seçimlerin Trump’ın hedeflerine ulaşması konusunda nasıl etki yaratacağı uzun süredir merak ediliyordu.

Ara Seçimler Ticaret Savaşını Nasıl Etkileyecek Ancak stratejistler, seçim sonuçlarının ülkenin ticaret politikaları açısından pek bir şey ifade etmeyeceğini, Demokratların Temsilciler Meclisi’ni kazanmasının dahi Trump’ın Önce Amerika felsefesini rotasından saptıramayacağını öne sürdü. Diğer bir ifadeyle, NBC News’in bildirdiği Demokratların Temsilciler Meclisi’nde Demokratlarınsa Senato’da çoğunluğu aldığı yönündeki sonuçlar, ticaret savaşının ve Trump’ın politikalarının şeklini değiştirmeyecekti.

Senato ile Temsilciler Meclisi’nin ülkenin ana karar organları olduğu ve bir tasarının yasa haline gelmesi için her ikisinin de onayının gerektiği hatırlatıldı.

Senato ile Temsilciler Meclisi Ülkenin İki Karar Organı İşte bu noktada sonuçların, Trump’ı askeri harcamalar ve dış ticaret anlaşmaları gibi çeşitli alanlarda zorlayabileceği fakat uluslararası toplum için en önemli alan olan ticaret politikası konusunda Trump’ın yürütme yetkisi olduğu ve Kongre’nin bölünüp bölünmediğine bakmadan şartları belirleyebileceği vurgulandı.

RBC Capital Markets’ın analistleri de yakın zamanda yayınlanan bir notta; Kongre’nin ticaret politikasını kontrol etme yeteneğinin olmadığının üzerini çizdi.

Kongre Ticaret Savaşını Kontrol Edemez Oval Ofis’nin tek taraflı hareket etmek için geniş yetkilere sahip olduğunu belirten RBC analistleri, bunun Trump’ın ticaret gündemini devam ettirmesi anlamına geleceğini aktardı. McLarty Associates baş danışmanı Steven Okun da seçimlerin ticaret konusunda ABD Çin açısından daha kötü olmazsa hiçbir değişikliğe neden olmayacağını savundu. Burada hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların Çin ticareti ve fikri mülkiyet uygulamaları konusunda daha sert bir duruşu destekledikleri aktarıldı.

Yani Trump’ın dış ticaret açığını azaltmak için Pekin’i zorlarken her iki tarafın da desteğini alabileceği iddia edildi. Eski ABD elçisi ve New York Üniversitesi profesörü David Adelman da konuyla ilgili Demokratların geleneksel olarak daha korumacı bir parti olduğunu Trump’ın Cumhuriyetçilerinin ise Çin konusunda fazlasıyla savaş yanlısı olduğunu söyleyerek görüş bildirdi.

Ve o da diğerleri gibi ara seçimlerin Trump’ın korumacı politikalarını etkilemeyeceğini dile getirdi. Bununla birlikte Trump Avrupa Birliği’ne yeniden tarife uygulayacak ya da ülkeyi Dünya Ticaret Örgütü’nden çekecek olursa Demokratların buna müdahale edeceğini söyledi. ING ekonomisti de ticaretin Demokratlar için kritik bir sorun olmasa da onların Avrupa Birliği gibi müttefiklere karşı bir ticaret savaşını desteklemeyeceklerini kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum