Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Savunma Bakanı: Rusya Kan Stokluyor

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin NATO toplantısının ardından Rusya-Ukrayna krizi hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar haberde;
ABD Savunma Bakanı: Rusya Kan Stokluyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Reuters’ın paylaştığı bilgilere göre ABD Savunma Bakanı Austin, Moskova’nın geri çekilme iddialarını reddetmekle kalmayıp tansiyonu yükseltecek iddialarda bulundu.

ABD’nin Rusya’nın kan stoku yaptığını, birliklerini Ukrayna sınırlarına yaklaştırdığını ve daha fazla savaş uçağıyla uçtuğunu gördüğünü söyledi. “Toplanıp eve gitmeye hazırlanıyorsan kesinlikle bunları yapmazsın” diyerek Rusya’nın Ukrayna’dan çekilmediğinin üzerini çizdi.

Emekli bir ordu generali olan Austin bu duruma atıfla, bu tür şeylerin boş yere yapılmadığını çok iyi bildiğini aktardı.

Eski Genelkurmay Başkanı Austin, “Ben de kısa süre öncesine dek bir askerdim. Bu tür şeylerin boş yere yapılmadığını ilk elden biliyorum. Ve toplanıp eve gitmeye hazırlanıyorsan kesinlikle bunları yapmazsın” dedi.

Rusya’nın daha fazla savaş ve destek uçağıyla uçtuğunu, Karadeniz’de hazırlıklarını keskinleştirdiklerini ve hatta kan stokladıklarını gördüklerini belirtti. Bombardıman haberlerinin endişe verici olduğunu belirten Austin, ittifakın askeri hazırlığını artırmanın yollarını araştıracağını sözlerine ekledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Ne Dedi?

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Austin’le benzer şekilde Rusya’nın birliklerini çekmediği yönünde yorum yaptı.

NATO dün de benzer açıklamada bulunmuş ve Stoltenberg; “NATO, Rusya’ya şeffaflık, risk azaltma ve silah kontrolü konularında somut yazılı teklifler gönderdi. Henüz bir yanıt alamadık.” demişti.

Bugün Stoltenberg, Rusya’ya diplomatik çözüm için yeniden çağrıda bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

“NATO Müttefikleri, Rusya’nın Ukrayna ve çevresindeki askeri yığınağının tetiklediği ciddi krize siyasi bir çözüm bulmak için güçlü diplomatik çabalarını sürdürüyor. Moskova’nın iddialarına rağmen, şu ana kadar herhangi bir geri çekilme veya gerilimi düşürme belirtisi görmedik. Aksine, Rusya’nın yığılması devam ediyor gibi görünüyor. Gelişmeleri çok yakından takip etmeye devam ediyoruz.”

Rusya Birliklerini Çektiğini Açıklamıştı

Rusya Savunma Bakanlığı önceki gün birliklerini Ukrayna sınırlarından çektiğini açıklamıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, gazetecilere Rusya’nın Güney ve Batı Askeri Bölgelerindeki bazı birliklerin tatbikat kapsamındaki görevlerinin tamamlandığını aktarmış ve “söz konusu birlikler demir yolu ve kara yolu ile bağlı bulundukları garnizonlara dönmek için gerekli yüklemeleri yapmaya başladı” demişti.

Hareket, Rusya’nın gerilimi düşürmeye yönelik ilk büyük hamlesi olarak görülmüş ve piyasaları yatıştırmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu