Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Savaş Nedeniyle Gıda Kıtlığı Görmeyecek

Savaşın etkilerinin tüm dünyaya yayılacağı konularında uyarılar yapılırken ABD'nin Ukrayna'da olup bitenler yüzünden ekmek kıtlığı görmeyeceği söylendi. İşte detaylar;
ABD Savaş Nedeniyle Gıda Kıtlığı Görmeyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna işgalinin ardından gündeme gelen gıda krizi, endişe veren tahminlerle sık sık haber başlıklarını süslüyor.

Savaş içindeki Rusya ile Ukrayna dahil birçok ülkenin lideri, yaklaşan kıtlık konusunda uyarılarda bulunurken IMF ile Dünya Bankası da son tahminlerinde konuya vurgu yaptı.

Ancak tüm bu uyarıların üzerine bazı uzmanlar ABD’de gıda kıtlığı olmayacağını öngörmeleri dikkat çekti.

Buğday ve mısır gibi emtia fiyatları son on yılın en yüksek seviyelerindeyken artış Ukrayna’daki savaşın küresel gıda arzı üzerindeki baskılarıyla yönlendiriliyor. Ukrayna’nın geçen ayki tahıl ihracatı, Şubat ayındakinin dörtte biri kadarken ilerleyen dönemlerde durumun daha da kötüleşmesi bekleniyor.

Tahılın yanında Rus işgalinin doğrudan bir sonucu olarak, amonyak, nitrojen ve nitratlar gibi hammadde fiyatlarının artmasıyla birlikte gübre maliyeti 2022’nin başından bu yana yüzde 30 arttı.

Küresel piyasaları sarsan gelişmeler uzmanları ABD gıda pazarına ilişkin kendinden emin açıklamalar yapmasına engel olamadı.

GCM Yatırım Banner

American University in the School of International Service yardımcı profesörü olan Johanna Mendelson-Forman, fiyatlardaki artışın özellikle şiddetli olduğunu belirterek; “çünkü mal ve hizmet fiyatlarının yanı sıra emtia fiyatları üzerinde de ciddi etkileri olan iki buçuk yıllık bir pandemiden yeni çıkıyoruz” dedi.

Uluslararası Gıda Politikası Araştırma Enstitüsü’nde kıdemli araştırma görevlisi olan Joseph Glauber, “ABD’nin Ukrayna’dan çok fazla ithalat yapmadığını anlamak önemlidir” ifadeleriyle iyimser konuştu.

University of Illinois at Urbana-Champaign Tarımsal Pazarlama Başkanı Scott Irwin de Glauber’i destekledi.

“Pandemiden kurtulurken yaşadığımız gibi sahip olduğumuz çeşitli gıda ürünleri için bir süreliğine bazı rafların boş olduğunu görebiliriz” diyen Irwin, şöyle devam etti:

“Ancak gerçek bir güvenle söyleyebilirim ki, Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama tüketici Ukrayna’da olup bitenler yüzünden ekmek kıtlığı görmeyecek.”

Bu güven, yapılan uyarılara rağmen geldi. Ukrayna, ihracatta önde geldiği buğdaya atıfla dünyayı kıtlık konusunda uyardı.

Ukrayna’nın gıda güvenliğinde dünyanın en önemli garantörlerinden biri olduğunu belirten Dışişleri Bakanlığı, savaşın ikinci haftasında “dünyadaki her 10 somun ekmekten biri, Ukraynalılar tarafından yetiştirilen tahıllardan elde ediliyor” demiş, Ukrayna’yı savunmanın aynı zamanda dünyayı açlıktan ve kıtlıktan koruyacağının altını çizmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.