Paylaşım

ABD’den Rusya’ya Neden Yeni Yaptırımlar Geldi?


 

ABD hükümeti, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım kararları aldı. Rusya’ya yönelik alınan yaptırım kararlarının temel nedeni ve tüm merak edilenler haberimizde;

ABD yönetimi, bugün Rusya’ya karşı yeni yaptırımların devreye girdiğini duyurdu. ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi’nden (OFAC) yaptırımlarla ilgili kamuoyuna yazılı bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, Rusya’ya yönelik mevcut yaptırımların etkinliğinin arttırıldığı belirtilerek, 17 kişi ve 20 kurumun daha yaptırım listesine eklendiği ifade edildi. Ayrıca açıklamanın devamında, Rusya’nın Minsk Anlaşması’nın şartlarını tamamıyla yerine getirene kadar yaptırımların yürürlükte kalacağı kesin bir dille vurgulandı. Açıklamanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımların temel nedeni ne?

Soğuk savaş döneminden bu yana iki süper güç arasında hepimizin malumu olan adı konulmamış bir kriz dönemi yaşanıyor. Peki, ABD yönetiminin Rusya’ya yönelik uyguladığı yaptırımların temel nedeni ne? Günün en çok merak edilen gelişmesi olan yaptırımların temel nedeni; Rusya’nın, Ukrayna’nın doğusu ve Kırım’da uyguladığı eylemler olarak görülüyor. Bilindiği üzere Rusya, bahsi geçen bu bölgelerde silahlı kuvvetleri ile neredeyse her gün operasyonlar düzenliyor. Düzenlenen bu operasyonlar ise bir nevi, küresel güç gösterisi haline geliyor. ABD ise uyguladığı bu yaptırımlarla Rusya’nın önünü kesmeyi hedefliyor.

“Rusya, Minsk anlaşması taahhütlerine uymuyor”

OFAC Direktörü John Smith, ABD’nin Rusya’ya yönelik uyguladığı yaptırımlarla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Smith yaptığı  açıklamada, Rusya’nın Mink anlaşması çerçevesindeki taahhütlerine uymadığını söyledi. Özellikle Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın doğusundaki istikrarsızlığı proveke ettiğini belirten Smith, Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve ABD yönetiminin bu duruma asla kayıtsız kalmayacağını ifade etti.

Yaptırım listesinde bulunan isimler ve şirketlerden öne çıkanlar hangileri?

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın