Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, Rusya Merkez Bankası ile İşlemleri Yasakladı

ABD Hazine Bakanlığı, kendi vatandaşlarının Rusya Merkez Bankası ile işlem yapmasına yasak getirirken, bunun çok ciddi bir hamle olduğu vurgulandı.
ABD, Rusya Merkez Bankası ile İşlemleri Yasakladı
Yorum

Batılı ülkeler Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’ya karşı yeni mali yaptırımları açıklamaya devam ediyor. Avrupa Birliği, ABD ve Kanada Rus bankalarını SWIFT sisteminden çıkarma kararı aldı.

Ancak gelen son dakika bilgisine göre ABD bu yaptırımlara ek bir açıklama yaptı. Gelen son açıklamada, “ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), ABD’li kişilerin Rusya Federasyonu Merkez Bankası, Rusya Federasyonu Ulusal Varlık Fonu ve Maliye Bakanlığı ile işlem yapmasını yasakladı.” denildi.

Rusya Merkez Bankası ile enerji ticareti işlemlerinin yapılabilmesi için ise Haziran ortasına kadar süre tanındı.

Hazine Bakanı Janet L. Yellen, “Bugün attığımız benzeri görülmemiş eylem, Rusya’nın istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini finanse etmek için varlıkları kullanma yeteneğini önemli ölçüde sınırlayacak. Putin ve yakın çevresinin Ukrayna’yı işgalini sağlamak için bağımlı olduğu fonları hedef alacak” dedi.

Bu arada ABD, birçok ülkenin Rusya’ya hava sahasını kapatmasının ardından, kendi vatandaşlarına acilen bu ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu