Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, Putin ve Yakın Çevresi için Yeni Yaptırımlar Uygulayacak

Beyaz Saray, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yönelik yeni yaptırımlarını duyurdu. Ayrıntılar haberde...
ABD, Putin ve Yakın Çevresi için Yeni Yaptırımlar Uygulayacak
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşın ardından çok sayıda yaptırım ile karşı karşıya kaldı. Hem Rusya hükümeti hem de Putin, ABD ve Batılı ülkelerin yaptırım hedefinde yer aldı.

ABD’den Putin’e ve yakın çevresine yönelik yeni yaptırımlar geliyor. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre ABD Hazine Bakanlığı, Rusya hükümetinin önde gelen yetkilileri, iş adamları ve Rus elitlere ait jet, yat gibi lüks varlıkları hedef alan yaptırımlar getirildiği belirtildi.

Hazine Bakanlığının yaptırım listesine aldığı kişiler arasında Putin’in denizaşırı mal varlıklarını yönettiği iddia edilen Sergey Roldugin ve aile üyelerinin olduğu belirtiliyor. ABD’nin yaptırım listesinde ayrıca Rusya Dıişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın da yer aldığı kaydedildi.

Beyaz Saray, Putin’e yakınlığı ile bilinen Rus oligarkları da hedef alırken, ABD Ticaret Bakanlığı da Belarus ve Rusya merkezli 71 şirketin ABD’den teknolojik ürün almasını yasakladı. Diğer yandan Rus yönetimine ait United Aircraft Corporation isimli havacılık şirketinin yöneticilerinin de yaptırımlar kapsamına alındığı belirtildi.

Açıklamada ABD hükümetinin, Rusya’yı Ukrayna’daki sebepsiz savaşından sorumlu tutmak için dayatılan kapsamlı ekonomik önlemlere katkıda bulunmaya devam ettiği kaydedildi. Bugüne kadar yaptırım listesine 1.000 kişi ve 300 tüzel kişinin eklendiği ifade edildi.

Daha önce ABD, İngiltere ve Japonya’nın aralarında olduğu ülkeler, Putin’e, kızlarına ve yakın çevresine yönelik yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu