Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD Polisi, Google’dan George Floyd Protestolarına Katılanların Kimlik Bilgisini İstedi

Geçtiğimiz yıl Minneapolis’te George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi sonrası, protestocuların kimlik bilgileri Google’dan istendi.
ABD Polisi, Google’dan George Floyd Protestolarına Katılanların Kimlik Bilgisini İstedi

Geçtiğimiz yıl hem dünya hemde ABD’de sansasyonel olaylar yaşandı. Bu olaylar arasında en çok konuşulan konulardan birisi ise polis memuru tarafından siyahi vatandaş George Floyd’un öldürülmesi oldu. Yaşanan olay sonrası ülkedeki ırkçılık tartışmaları yeniden alevlendi. İnsanlar sokaklara döküldü ve protesto yürüyüşleri düzenledi.

Yapılan bir araştırma ise Minneapolis’teki polisinin geçen yıl George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından şiddete yol açmakla suçlanan vandallarla ilgili hesap verilerini Google’dan teslim etmesini talep etti. Şüphelilere ulaşılması için büyük ölçekli protestolara katılan kişilerin hedef alındığı belirtildi.

Google’dan Protestocuların Kimliği İstendi

Google’dan Protestocuların Kimliği İstendi

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında beyaz bir polis memuru tarafından öldürülen siyahi Floyd’un ölümü, binlerce kişiyi şehir genelinde barışçıl bir şekilde protesto etmeye sevk etti. Ancak kısa süre sonra şiddet patlak verdi ve büyük olaylar yaşandı. Güney Minneapolis’teki bir otomobil parçaları mağazasının şemsiyesiyle ve camlarını parçalayan bir viral videoda görülen maskeli bir adamla olayların fitili ateşlenmişti. AutoZone mağazası, sonraki günlerde şehirdeki ateşe verilen düzinelerce bina arasında ilk sırada yer aldı.

Arama emri, Floyd’un ölümünden iki gün sonra, 27 Mayıs’ta şiddet başladığında, Google’ı polise AutoZone mağazasının “coğrafi bölgesinde” bulunan herkesle ilgili hesap verilerini sağlamaya zorladı. Bu coğrafi veriler genellikle büyük ölçüde Google’a yönlendirilir çünkü arama ve reklamcılık devi, “konum geçmişi” açık olan milyarlarca hesap sahibinin coğrafi konum verilerinin geniş veritabanlarını topluyor ve depoluyor.

Eyalet yasaları, polisin teknoloji şirketlerinden belirli bir zamanda bir coğrafi bölgeye giren herkesin kayıtlarını istemesine olanak sağlıyor. Ancak eleştirmenler, yoldan geçen masum kişilerle ilgili hesap bilgilerini de topladıkları için bu izinlerin anayasaya aykırı olduğunu söylüyorlar. Yasaların izin verdiği durumlarda, Google, kolluk kuvvetlerinin kullanıcı verilerine erişim talep ettiğinde hesap sahiplerini de bilgilendiriyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum