Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Piyasa Göstergeleri Enflasyon Öncesi Düşüşte

Yatırımcılar ABD’nin Ekim ayı enflasyon rakamlarını beklerken, kritik veri öncesinde altın, dolar ve tahviller düşüş yönünde hareket ediyor.
ABD Piyasa Göstergeleri Enflasyon Öncesi Düşüşte
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar tüm dikkatini TSİ 16.30’da açıklanacak olan ABD enflasyon rakamlarına çevirdi. Manşet enflasyonun yıllık bazda yüzde 3,7’den yüzde 3,3’e, aylık yüzde 0,4’ten yüzde 0,1’e düşmesi bekleniyor.

Çekirdek enflasyon için ise aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,1 oranları için değişim öngörülmüyor. Veride en önemli kalemin sağlık olması ve Ekim ayında bu sektörden enflasyona yüzde 1 civarında katkı olması bekleniyor.

Enflasyonun beklentilerin üzerinde açıklanması FED’in yüzde 2 enflasyon hedefi için daha fazla mücadele edeceği olarak yorumlanacak. Bu da altını baskılayıp, doları destekleyecek.

Kritik veri öncesinde tahviller, dolar endeksi ve altındaki son duruma göz atalım.

ABD Hazine Tahvilleri Düşüşte

ABD Hazine tahvil getirileri, kritik enflasyon verisi öncesinde ılımlı düşüş gösteriyor. 10 yıllık Hazine tahvil faizi yüzde 0,15 ekside yüzde 4,62’de seyrediyor.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

5 yıllıklar yüzde 0,18 azalışla yüzde 4,65, 2 yıllık tahviller yüzde 0,04 azalışla yüzde 5,03 ve 30 yıllık tahvil getirisi yüzde 0,18 düşüşle yüzde 4,73 seviyesinde.

Yatırımcılar, enflasyonist baskıların hafifleyip hafiflemediğini gösterecek olan Ekim ayı tüketici fiyat endeksini beklerken, faiz oranlarına ilişkin ufukta neler olabileceğine dair ipuçları bulmaya çalışacak.

Merkez bankasının faiz oranlarını daha da artırıp artırmayacağı veya indirmeye ne zaman başlayacağına dair sinyaller de birazdan açıklanacak olan veri ile bir miktar şekillenecek.

Dolar Endeksi ve Altında da Zayıf Seyir

Amerika’nın enflasyon verisine en duyarlı enstrümanlardan biri olan ons altın, saat 15.40’ta yüzde 0,04 azalışla 1945 dolardan işlem görüyor.

Gün içinde 1943 – 1948 dar bandında hareket etti. Orta Doğu gerilimiyle önceki hafta 2000 doların üzerine çıkan ons altın, FED bölge başkanlarının şahin açıklamaları sonrasında sert düşerek, haftalık bazda yüzde 1,6 negatife yöneldi.

Dolar endeksi (DXY) ise an itibarıyla yüzde 0,07 düşüşle 105,55 seviyesinde hareket ediyor. Salı günü 105,47 – 105,73 bölgesinde gidip geldi.

Özetle ABD enflasyonu öncesinde piyasalar için kritik öneme sahip olan göstergelerde oklar kırmızıyı gösteriyor. Dolar kuru ise yüzde 0,17 artışla 28,63 liradan işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.