Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Petrol Sondaj Kulelerinin Sayısı 4 Adet Azalmayla 738’e Geriledi

31 Ağustos-6 Eylül'ü kapsayan haftada ABD'nin petrol sondaj kulesi sayısında azalma meydana geldi.
ABD Petrol Sondaj Kulelerinin Sayısı 4 Adet Azalmayla 738’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin kısa dönemdeki ham petrol üretimi ve endüstrideki görünüm için oldukça önemli olan sondaj kulesi sayısında bu hafta 4 adet azalma meydana geldi. 31 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasını kapsayan söz konusu bu azalmayla birlikte ülkede bulunan petrol sondaj kulesinin sayısı 738’e gerilemiş oldu.

Haftalık olarak yayınlanan ve petrol sahası hizmeti şirketi Baker Hughes tarafından ilan edilen veriler kulelerde azalış olduğuna işaret ederken, ham petrol stoklarında meydana gelen azalış petrol fiyatlarına etki etti.

Stoklardaki azalışın yanı sıra ABD verilerinin güçlü gelmesi ve gümrük vergisi geriliminde azalan tansiyon Brent petrol fiyatlarına Temmuz ayından bu yana en güçlü haftalık kazancı getirmişti.

Temmuz'dan Bu Yana En Güçlü Haftalık KazançGeride bıraktığımız haftada 4,8 milyon varil düşen ham petrol stokları fiyatlar üzerinde olumlu etki yarattı. Petrol üretimi hakkında görüş sahibi olmayı sağlayan sondaj kuleleri sayısında 24-30 Ağustos tarihleri arasını kapsayan haftada da 12 adet düşüş meydana gelmişti.

Bir önceki verilere göre 12 adet azalma kaydeden kulelerin sayısı 742’ye gerilemişti.

Sayı 742'ye GerilemiştiHaftalık olarak belirlenen kule sayısında azalma ya da artışlara Ağustos ayı genelinde bakıldığında, 1 ay boyunca toplamda 34 adet düşüş kaydedildiği ortaya çıktı. Böylelikle Ağustos, 2019’un Mart ayından bu yana en fazla aylık düşüşün yaşandığı dönem olarak kaydedildi.

Brent petrolünün varil fiyatı Perşembe günü kapanışını 61,15 dolardan yapmış, ardından Cuma günü kapanışta ise 60,95 dolara kadar gerileme kaydetmişti. Diğer taraftan Batı Teksas (WTI) türündeki ham petrol ise varil başına 56,62 dolar ile Cuma günü kapanışını yapmıştı. Söz konusu bu petrolün Perşembe günkü kapanış fiyatının ise 56,30 dolar olduğu öğrenildi.

Petrol fiyatlarında görülen bu yükseliş, ABD ve Çin arasında süregelen ticaret savaşının iyimserliğe yönelmesinden de destek buldu. Şu durumdaki tahminler iki ülkenin karşılıklı olarak bir görüşme gerçekleştirmesiyle oluşacak pozitif ortamın tarafları uzlaşmaya götüreceğine işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu