Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Petrol Sondaj Kuleleri Bu Hafta 5 Adet Azalmayla 779’a Geriledi!

ABD’nin petrol sondaj kulelerinde azalma meydana geldi. 5 adet azalışla sayı 779’a geriledi.
ABD Petrol Sondaj Kuleleri Bu Hafta 5 Adet Azalmayla 779’a Geriledi!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’deki petrol üretiminin görünümünü belirleyen ve aynı zamanda kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge olarak kabul edilen sondaj kulelerinin bu haftaki verileri yayımlandı.

Ülkedeki petrol sondaj kulelerin sayısı geçtiğimiz hafta 4 adet azalış ile 784’e düşmüştü. 6-12 Temmuz haftasını kapsayan bu verilerin ardından, 13-19 Temmuz arasını kapsayan bu haftaki veriler geldi.

Geçen haftaya göre bu hafta 5 adet azalış gözlemlenen ABD petrol sondaj kulelerinde sayı 784’den 779’a düştü.

Geçen Haftaya Göre Bu Hafta 5 Adet Azalış GözlemlendiPetrol sahası hizmeti şirketi Baker Hughes tarafından yayımlanan haftalık veriler incelendiğinde, 5 adet azalış kaydettiği görülen kulelerin petrol üretimi hakkında gösterge sayıldığı için büyük önem taşıdığı biliniyor.

Brent petrolünün varil fiyatı Perşembe günü 64,59 dolara kadar çıkmış, ardından 62,63 dolardan kapanmıştı. Ardından dünkü kapanışta 63,03 dolar seviyesine yükseldi. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise günü 55,89 dolardan kapattı. Bir önceki günkü kapanış fiyatı ise 55,15 dolardı.

Petrol fiyatlarında meydana gelen yükseliş, Perşembe günü ABD Başkanı Donald Trump’ın Hürmüz Boğazı’nda İran’a ait bir insansız hava aracının düşürüldüğünü bildirmesinden kaynaklandı.

Trump'ın Açıklaması Petrol Fiyatlarında Yükselişe Sebep OlduBununla birlikte Uluslararası Enerji Ajansı’nın 2019 yılı için petrol talep tahmini 1,1 milyon varile düşürmesi de fiyatlarda yükselişe neden oldu. Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün 2020 yılına ilişkin düzenlemesiyle petrol piyasası tarihindeki en büyük değişikliğin gerçekleştirileceği öğrenilmişti.

Bu düzenlemeyle birlikte dünya okyanuslarına açılarak petrol sevkiyatı gerçekleştiren çok sayıda geminin yaktığı sülfürlü yakıt, denizcilik endüstrisi kuralları kapsamında büyük ölçüde azaltılacak. Denizlerin kirlilik oranını azaltmanın amaçlandığı bu düzenlemeyle örgüt, yakıtında %0.5’ten fazla kükürt içeren gemileri yasaklayabilir.

Petrol taşımacılığında kullanılan en yaygın geminin yakıtında ise %2.7 civarında bir kükürt olduğu biliniyor. Bu yeniliğe ABD de dahil olmak üzere 170’ten fazla ülke onay verdi. Petrol piyasalarını hareketlendiren bu yenilik, oldukça köklü bir değişim olarak nitelendiriliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu