Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Perakende Satışları Ocak’ta Tahminleri Ezip Geçti

Küresel piyasaların takibindeki ABD perakende satış rakamları açıklandı. 2023’ün ilk rakamlarında durum ne?
ABD Perakende Satışları Ocak’ta Tahminleri Ezip Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünkü enflasyon rakamlarının ardından beklenen bir diğer ABD verisi açıklandı. ABD Nüfus Sayım Bürosu (United States Census Bureau), perakende satışların Ocak’ta beklentilerin çok üzerinde geldiğini duyurdu.

Rapora göre yüzde 3 artış olurken yüzde 1,8 artış beklentisi kolaylıkla aşıldı. Bu aynı zamanda Mart 2021 sonrası en yüksek seviye oldu.

ABD Perakende Satışlar
KAYNAK: U.S. Census Bureau

ABD’de perakende satışlar, Aralık’ta aylık bazda yüzde 1,1 düşerek yüzde 0,8’lik düşüş tahminlerinden daha kötü gelmişti. Benzin ve otomobili hariç tutan çekirdek perakende satışlar da yüzde 1,1 düşerek yüzde 0,4 düşüş yönündeki beklentileri olumsuz yönde yanıltmıştı.

Bu kez piyasaları, yukarı yönlü şaşırttı. Çekirdek perakende satışlar Ocak’ta yüzde 0,3 artış tahminine kıyasla aylık bazda yüzde 2,3 arttı.

697 milyar dolara ulaşan perakende satışlara yukarı yönlü en büyük katkılar, büyük mağazalarda (yüzde 17,5), yiyecek-içecek yerlerinde (yüzde 7,2), motorlu kara taşıtları ve aksamlarında (yüzde 5,9), mobilya mağazalarında (yüzde 4,4), elektronik ve ev aletlerinde (yüzde 3,5) satışlardan geldi.

Veriler, tüketici harcamalarının geçen yılki yavaşlamanın ardından güçlü bir iş gücü piyasası, ücret artışı ve enflasyonist baskıların hafiflediğine dair işaretler ortasında güçlü kaldığını gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu