Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Perakende Satışları Ekonomik İyimserliği Artırdı

Dünyanın en büyük ekonomisinde resesyon endişeleri alevlenirken Nisan ayı perakende satış verileri beklentileri karşıladı. İşte rakamlar...
ABD Perakende Satışları Ekonomik İyimserliği Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Artan fiyat baskı tüm dünyanın odağındayken ABD ekonomisindeki gelişmeler dikkatle izleniyor. Piyasaların odağındaki verilerden bir tanesi de bugün açıklanan perakende satışlar.

ABD Nüfus Sayım Bürosu (United States Census Bureau) raporuna göre Nisan’da perakende satışlar bir önceki aya göre yüzde 0,9 artarak beklentilere paralel gerçekleşti. Mart’ta önceki aya göre yüzde 0,5 artarak yüzde 0,6’lık piyasa tahminlerinin altında kalmıştı. Rakam yüzde 1,4 artışa yukarı yönlü revize edildi.

Açıklanan veriler, tüketicilerin inatçı yüksek enflasyon seviyelerine rağmen harcamaya devam ettiğini gösterdi.

Yıllık bazda ise perakende satışlar önceki ayın yukarı yönlü değiştirilmiş yüzde 7,3 artışının ardından yüzde 8,2 oranında arttı. Çekirdek perakende satışlar ise yüzde 2,1 artışın ardından yüzde 0,6 oranında arttı.

Mart’ta önceki aya göre en büyük artış çeşitli mağaza perakendecilerindeki satışlarda görüldü. Motorlu taşıt ve parça satıcıları, mağaza dışı perakendeciler, yemek hizmetleri ve içme yerleriyle elektronik ve beyaz eşya mağazalarına da artışlar oldu.

Buna karşılık perakende satışlar benzin istasyonlarında, spor malzemeleri, hobi, müzik aleti ve kitapçılarda aynı zamanda yiyecek ve içecek mağazalarında düştü.

GCM Yatırım Banner

Ancak ABD perakende satışları, ekonominin hala cesaretli olduğuna işaret ederek Nisan ayında tırmandı. İstikrarlı bir büyümeye işaret eden satışlar, yine de büyük bir belirsizliğe tabi.

Büyük resim, yükselen fiyatların, tüketicileri bazı satın alımlardan vazgeçmeye ve çok fazla satın almayı bırakmaya zorlayabileceğini gösteriyor ki bu da potansiyel olarak ekonomiyi yavaşlatabilir. Tüketici harcamaları, ABD ekonomik faaliyetinin yaklaşık yüzde 70’ini oluştururken geleceğe ilişkin endişeler sürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın