Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Perakende Satışları Mayıs’ta %1,3’le Beklenti Üzeri Düştü

Günün önemli ABD verilerinden Mayıs ayına ilişkin perakende satışları açıklandı.
ABD Perakende Satışları Mayıs’ta %1,3’le Beklenti Üzeri Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu (United States Census Bureau) Mayıs 2021 için perakende satış verilerini açıkladı. Buna göre perakende satışlar bir önceki aya göre yüzde 1,3 düştü.

Beklenti yüzde 0,8 gerileme yönündeydi. Nisan ayında yüzde 0’da gerçekleşen oran, yüzde 1’lik artış beklentileri karşılamamış ve rakam hayal kırıklığı yaratmıştı.

Mayıs’ta çekirdek perakende satışlar yüzde 0,2 artış beklentilerine karşılık yüzde 0,7 geriledi.
ABD Perakende Satış Mayıs 2021
Kaynak: U.S. Census Bureau

Ön tahmine göre Mayıs’taki yüzde 1,3 aylık düşüşle perakende satışlar 620,2 milyar dolara geriledi. En büyük düşüşleri inşaat malzemeleri ve bahçe ekipmanları, otomobil ve elektronik mağazalarında kaydeden satışlarla birlikte Mayıs, 3 ayın ilk düşüşünü işaretledi.

Bununla birlikte Mayıs 2020’nin yüzde 28,1 üzerinde gerçekleşti. Mart 2021 ile Mayıs 2021 dönemi için toplam satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36,2 arttı.

Perakende ticaret satışları Nisan 2021’e göre yüzde 1,7 düşerken, geçen yıla göre yüzde 24,4 arttı.

Giyim ve giyim aksesuarları mağazaları Mayıs 2020’ye göre yüzde 200,3 artarken, yiyecek hizmetleri ve içme yerleri geçen yıla göre yüzde 70,6 arttı. Veriler ekonomi yeniden açıldıkça ve seyahatler arttıkça Amerikalıların harcamaları mallardan hizmetlere kaydırdığını gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu