Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Perakende Satışlar Ağustos’ta Pozitif Şaşırttı

ABD’nin son verileri ortaya karışık tablo sunarken beklenenler arasındaki perakende satışlar açıklandı.
ABD’de Perakende Satışlar Ağustos’ta Pozitif Şaşırttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Nüfus Sayım Bürosu (United States Census Bureau) Ağustos 2021 için perakende satış rakamlarını yayımladı.

Ağustos’ta perakende satışlar bir önceki aya göre yüzde 0,70 artarak 618,7 milyar dolar oldu. Beklenti yüzde 0,8 düşüş yönündeydi.

Temmuz’da satışlar bir önceki aya göre yüzde 1,1 düşmüştü.
Ağustos Perakende Satış
KAYNAK: U.S. Census Bureau

Beklenti, Delta varyantına yönelik endişeler nedeniyle yüzde 0,3 düşüş yönündeydi.

Ağustos satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre de yüzde 15,1 oranında artış gösterdi. Haziran 2021’den Ağustos 2021’e kadar toplam satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,3 arttı. Haziran 2021 ile Temmuz 2021 arasındaki yüzde değişim yüzde 1,1’den yüzde 1,8’e revize edildi.

Perakende ticaret satışları, Temmuz 2021’e göre yüzde 0,8 ve geçen yıla göre yüzde 13,1 arttı. Giyim ve giyim aksesuarları mağazaları, Ağustos 2020’ye göre yüzde 38,8 artarken, benzin istasyonları geçen yıla göre yüzde 35,7 arttı.

Çekirdek perakende satışlar Ağustos’ta önceki aya göre yüzde 1,8 artış kaydederken önceki ayın yüzde 0,4 düşüşünden toparlandı. ABD Merkez Bankası’nın daralmasına ilişkin beklentilerle bugün 92 üzerinde yatay seyreden dolar endeksi, perakende satış verileriyle 92,84 seviyesini test etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu