Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Perakende Satışlar Ekim Ayında Yeniden Yükselişe Geçti

ABD'de perakende satışlar, Ekim ayında yeniden yükselirken, tüketiciler büyük tutarlı alımlarını azalttılar.
ABD’de Perakende Satışlar Ekim Ayında Yeniden Yükselişe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de Ekim ayı perakende satışlar verisi, yeniden yükselişe geçti. Ancak tüketiciler, güçlü bir tatil alışveriş sezonu için beklentileri düşürebilecek olan çok pahalı ev eşyaları ve giyim alımlarını azalttılar.

Ticaret Departmanı, bugün perakende satışların Ekim ayında yüzde 0,3 arttığını açıkladı. Motorlu araç alımlarının ve benzin fiyatlarının yükseldiğini belirten departman, Eylül ayında yedi aydaki ilk düşüş olan yüzde 0,3’ün tersine döndüğünü ifade etti.

Reuters tarafından anket yapılan ekonomistler, Ekim ayı perakende satışlarının yüzde 0,2 artacağını düşünüyorlardı. Geçen yılın Ekim ayına göre veri, yüzde 3,1 oranında artış kaydetti.

Yıllık Yüzde 3,1 ArtışOtomobiller, benzin, inşaat malzemeleri ve yemek hizmetleri hariç olmak üzere perakende satışlar geçen ay yüzde 0,3 artış gösterdi. Eylül ayına ait çekirdek perakende satışlar olarak adlandırılan veri, değişim göstermezken; Ekim’de yüzde 0,1 oranında düşüş kaydetti.

Çekirdek perakende satışlar, gayri safi yurt içi hasıladaki tüketici harcama bileşenine en yakın olan veridir. Çekirdek perakende satışlardaki toparlanma, bu hafta Federal Rezerv’in yakın vadede faiz oranlarının tekrar kesilmeyeceği sinyalini desteklemede sıkılaştırıcı enflasyon olduğunu gösteren raporlara ekledi.

Bu ayın diğer raporları, Ekim ayında sağlam bir istihdam artışı ve hizmetler sektörü faaliyetlerinde bir hızlanma olduğunu göstermiştir. Veriler ve Washington ile Pekin arasındaki ticari gerilimlerin anlaşma beklentisiyle iyimserleşmesi, mali piyasalarda durgunluk korkularını azalttı.

Fed Bakanı Jerome Powell, Perşembe günü milletvekillerine, diğer gelişmiş ekonomilere kıyasla ABD ekonomisinin ‘yıldız ekonomisi’ olduğunu ve devam etmemesi için bir neden olmadığını söyledi.

Powell Yıldız Ekonomi YorumuABD merkez bankası, geçen ay bu yılın üçüncü faiz indirimini yaptı ve 2008’den bu yana ilk kez borçlanma maliyetlerini düşürdüğü Temmuz ayında başlayan gevşeme döngüsünde bir duraklama sinyali verdi. ABD ekonomisinin üçte ikisinden fazlasını oluşturan tüketici harcamaları, üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 2,9 oranında artmıştır.

Ekonominin motoru, yaklaşık 50 yıl içinde en düşük işsizlik oranıyla çalışıyor ve Beyaz Saray’ın Çin ile yaptığı 16 aylık ticaret savaşından kaynaklanan olumsuz etkiyi körüklemeye yardımcı oldu. Bu durum sermaye harcamaların düşüşe neden oldu.

Oto satışları, Eylül ayında yüzde 1,3’lük düşüşün ardından Ekim ayında yüzde 0,5 artış kaydetti.

Oto Satışları Yüzde 0,5 ArtışServis istasyonlarındaki makbuzlar bir önceki aya yüzde 0,1 düştükten sonra daha yüksek benzin fiyatlarına yansıyarak yüzde 1,1 arttı. Online ve mail order perakende satışları, Eylül ayında yüzde 0,2 yükseldikten sonra Ekim’de yüzde 0,9 yükseldi.

Ancak elektronik ve beyaz eşya mağazalarındaki satışlar, yüzde 0,4 düştü. Yapı malzemeleri mağazalarındaki makbuzlar ise yüzde 0,5 azalırken, giyim mağazalarındaki satışlar yüzd 1 azaldı. Mobilya dükkanlarında yapılan harcamalar, Arlaık 2018’den bu yana en büyük düşüş olan yüzde 0,9’a geriledi.

Amerikalılar ayrıca restoranlar ve barlarca geçirdikleri harcamaları kısarak, satışlar yaklaşık yüzde 0,3 düşüşle gerçekleşti. Hobi, müzik aleti ve kitapçılardaki harcamalar ise yüzde 0,8 düşüş gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu