Yatırım yapmaya başla!

ABD Perakende Satışlarındaki Çöküşe Rağmen Dolar 6,90 Lirayı Gördü

ABD perakende satışları, verinin izlenmeye başladığı 1992 yılından bu yana görülen en düşük seviyede geldi. Dolar ise 6,90 liranın üstünde...
ABD Perakende Satışlarındaki Çöküşe Rağmen Dolar 6,90 Lirayı Gördü

Günün önemli verilerinden birisi, ABD perakende satışlarına ait Mart verisiydi. Verideki beklenti aylık bazda yüzde 8’lik düşüş yönündeydi. Gerçekleşen ise yüzde 8,7 düşüş oldu. Yıllık bazda ise yüzde 6,2 düştü. Böylece perakende satışlar, verinin takip edilmeye başlandığı 1992 yılından bu yana görülen en düşük seviyeye ulaştı.

Verinin düşüş nedeni, koronavirüs salgını ile zorunlu iş kapanışlarının bir dizi ürüne olan talebi düşürmesi şeklinde açıklandı. Perakende kategorisinde yer alan ürünlere olan talebin, sosyal kısıtlamalara bağlı düştüğü söylendi.

Amazon gibi çevrimiçi perakendecilerin satışlarında artış gözlendiği belirtildi. Özellikle gıda, tuvalet kağıdı, temizlik malzemeleri ve ilaç gibi temel ürünler üzerinde satış yapan yerlerin de satışları arttı.

ABD perakende satışlar verisinin yaşadığı büyük düşüşü, önemli zamanlara göre grafikte inceleyebilirsiniz:
ABD Perakende Satışları Tüm Zamanların En Düşük Seviyesi
Görsel Kaynağı: Trading Economics

Veri, ekonomideki koronavirüs etkisinin beklenenden daha kötü olabileceğinin bir işareti olarak kabul edilebilir. Açıklanan veri sonrasında yapılan yorumlarda da ekonominin serbest düşüşe geçtiği söylendi. Ayrıca virüs enfeksiyon oranları sabitlendiği zaman muhtemelen tabanın görüleceği ve bunun derin bir dip olacağı ifade edildi.

En büyük düşüş yüzde 50,5 ile giyim grubunda görüldü. İkinci sırada yüzde 26,8 ile mobilya, üçüncü sırada yüzde 26,5 ile gıda hizmetleri ve içme yerlerinde gerçekleşti. Yiyecek ve içecek satışlarında yüzde 25,6 ile en yüksek artış gözlendi. Sağlık ve kişisel bakımda ise yüzde 4,3 oranında artış gerçekleşti.

ABD’de Perakende Satışlar Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre bu çeyreğin sonunda verinin yüzde -0,20 olması bekleniyor.
Perakende Satışlar için Gelecek Dönem Beklentileri
Görsel Kaynağı: Trading Economics

12 aylık süreçte verinin 1,70 seviyesinde olacağı tahmin edilirken, 2021’de yüzde 2,4 ve 2022’de yüzde 0,40 civarında seyredeceği öngörülüyor.

Tüketici harcamaları ABD ekonomik faaliyetlerinin üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor. 2019 yılında yüzde 2,1 oranında büyüyen ekonominin, virüs etkisiyle gerilemesi ve hatta resesyona girmesi bekleniyor. Ancak tüketici harcamalarının güçlü kalmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

Tüketici harcamalarının artmaması, perakende satışları da olumsuz etkileyeceği için ülke büyümesine yönelik kötümser yorumlar güçlenmiş oldu. Yılın ikinci çeyreğinde tüketici harcamalarının yüzde 41 oranında düşmesi bekleniyor. Ekonomistler, ekonominin Mart ayında resesyona girdiğini düşünüyorlar.

Verinin açıklandığı dakikalarda dolar kuru ise 6,90 liranın üstünde seyretmeye başladı.
Verinin Açıklandığı Sırada Kur 6,90 Lirayı Gördü
Görsel Kaynağı: Piyasa.Paratic.com

Grafikte dolar kurunun 15 Nisan 2020 tarihinde 00:00 – 16:30 saatleri arasındaki seyrini inceleyebilirsiniz. Günün en düşük seviyesini piyasa açılışında 6,8079 lira ile gören kur, bu nokta ile 6,83 lira aralığında seyretti.

Yurt içi piyasaların açılışıyla birlikte güçlü bir yükseliş kaydeden kur, perakedende satışlar verisinin açıklandığı sıralarda yüzde 1,8 civarında yükselişle 6,9058 liraya kadar yükseldi. Bu seviyenin ardından bir miktar gerileyen dolar kuru, yüzde 1’i aşan yükselişle 6,89 – 6,90 aralığında dalgalanmaya başladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum