Yatırım yapmaya başla!

ABD’de FED’in Takip Ettiği Veri Açıklandı! PCE Şubat’ta Azaldı

Piyasaların merakla beklediği ABD’nin kişisel gelir ve tüketim harcamaları açıklandı.
ABD’de FED’in Takip Ettiği Veri Açıklandı! PCE Şubat’ta Azaldı

ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) Şubat ayına ilişkin kişisel gelir ve tüketim harcamaları verilerini açıkladı.

Buna göre kişisel gelirler, önceki ayın yüzde 10,1’lik artışının ardından yüzde 7,1 azaldı. Kişisel harcamalar de yüzde 3,4 artışın ardından yüzde 1 geriledi.

FED’in politikalarını belirlerken dikkate aldığı PCE (kişisel tüketim harcamaları) yüzde 1 gerilerken harcanabilir kişisel gelir (DPI) 1.532,3 milyar dolar (yüzde 8) azaldı.

Reel harcanabilir kişisel gelir Şubat’ta yüzde 8,2, reel kişisel tüketim harcamaları yüzde 1,2 düştü. Mallar yüzde 3,3, hizmetler yüzde 0,1 azaldı. PCE fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,2 arttı.

ABD’de Kişisel Gelir ve Harcamalar Şubat
Kaynak: BEA

Önceki ay yüzde 0,3 artış olmuştu. Gıda ve enerji hariç, PCE fiyat endeksi yüzde 0,1 arttı. Önceki ay okuma yüzde 0,2 artışa işaret etmişti. Bir önceki yıla göre ise PCE fiyat endeksi yüzde 1,6, çekirdek endeks yüzde 1,4 arttı.

ABD’de kişisel gelirdeki yüzde 7,1 düşüş, devletin kişilere sağladığı sosyal yardımlardaki düşüşü yansıtan kayıtlardaki en büyük düşüş oldu.

Hükümetin sosyal yardımları içinde, “diğer” sosyal yardımlar, özellikle hanelere yapılan ekonomik etki ödemeleri azaldı. Çünkü CRRSA Yasası, çoğunlukla Ocak ayında dağıtılan bir dizi doğrudan ekonomik etki ödemesine izin vermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum