Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Özel Sektör İstihdamı Haziran’da 102 Bin Artışla Beklentinin Altında Kaldı

ABD özel sektör istihdamı Haziran ayında 102 bin artışla, 140 bin olan piyasa beklentisinin altında kaldı. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise 221 bine geriledi.
ABD’de Özel Sektör İstihdamı Haziran’da 102 Bin Artışla Beklentinin Altında Kaldı
Yorum

Moody’s Analytics ve ADP’nin birlikte hazırladığı verilere göre Haziran ayında Amerika’daki özel sektör istihdamı 102 bin artış gösterdi. Bu rakam 140 bin olan piyasa beklentisinin altında kaldı. Mart ayından bu yana en zayıf olan Mayıs okumalarında tahminler 27 binden 41 bine revize edildi.

Haziran ayında ABD’de özel sektörde büyük ölçekli işletmelerin istihdam ettiği kişi sayısı 65 bin olarak açıklandı.

ABD İstihdamGeçtiğimiz ay küçük işletmelerin istihdamını 23 bin kişinin azalttığı, orta ölçeklilerin 60 bin, büyük ölçeklilerin ise 65 bin kişi artırdığı bildirildi. ABD Çalışma Dairesi Cuma günü tarım dışı istihdam rakamlarını açıklayacak. Tarım dışı istihdamın Haziran’da 164 bin kişi artması tahmin ediliyor. Reuters ekonomistlerinin yaptığı ankete göre ise bu beklenti 160 bin artış olması yönünde.

ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 29 Haziran ile biten haftada 8 bin kişi azaldı.

İşsizlik Maaşı Başvurularıİstihdamda beklentinin altında artış olmasına rağmen, işsizlik maaşı başvuruları üç haftanın ikisinde gerileyerek, istihdamın güçlendiğini işaret etti. Geçtiğimiz hafta işsizlik maaşı başvuruları 8 bin kişi azalarak 221 bine geriledi.

Piyasanın beklentisi 223 bindi. Bir önceki haftanın verisi ise 227 binden 229 bine revize edildi. 4 haftalık ortalama başvurular 222 bin 250 olurken, devam eden başvurular 22 Haziran itibarıyla 8 bin azalarak 1.69 milyona geriledi.

Uzmanlar önümüzdeki haftalarda otomobil üreticilerinin yaz tesislerini düzenlemek amacıyla geçici olarak kapanacağını ve işsiz sayısında değişiklik olabileceğini düşünüyor.

İşsizlikte Mevsimsel DalgalanmaŞirketlerin geçici olarak işten çıkarmaların mevsimsel dalgalanmaya bağlı olarak istihdam ve işsiz maaşı başvurularını etkileyeceğini yorumlayan uzmanlar, diğer yandan ticaret savaşının etkilerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini hatırlatıyor.

ABD ile Çin arasında gerilimden kaynaklanan işten çıkarmalarda artış beklentisi sürerken, söz konusu durumun ekonomik büyümenin yavaşlaması ve düşük enflasyon riskini artırmasıyla FED politika yapıcılarının piyasayı yakından takip etmesine sebep olduğu ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu