Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Kırmızı Işık İhlalinden Dolayı Gerçekleşen Ölümler İnanılmaz Boyutta!

Amerikan Otomobil Birliği'nin yaptığı bir araştırmada, kırmızı ışık ihlallerinin sonucunda dehşet verici rakamlar çıkıyor.
ABD’de Kırmızı Işık İhlalinden Dolayı Gerçekleşen Ölümler İnanılmaz Boyutta!

Amerikan Otomobil Birliği dikkat çeken bir araştırma yapmış. Trafik şartlarında insanların her daim hayat riskleri bulunmaktadır. Bilerek veya bilmeyerek yapılan hatalardan dolayı dünya genelinde trafik kazasında saatte binlerce kişi hayata gözlerini kapamakta. Araştırmanın sebeplerinden bir tanesi, son yıllarda artış gösteren kırmızı ışık ihlalleri.

Sürücülerin ne zaman durup ne zaman hareket edeceklerini gösteren ışıklar, anlıyoruz ki bazen yetersiz kalıyor. Birkaç saniyeyi kar görenlerin yoluna devam etmesi veya sarhoş sürücünün herhangi bir ışık rengini fark etmemesi yüzünden, araçtakilerle birlikte yayalar ve motosikletliler ölüyor. Gelin kırmızı ışık ihlallerinde nasıl bir sonuca varılmış birlikte bakalım!

ABD’de günde iki kişi, kırmızı ışıkta geçen sorumsuz sürücülerin kurbanı oluyor.

2017 yılı için hazırlanan rakamlara göre en az 939 kişi kırmızı ışığa bağlı kazalarda hayatını kaybetmiş. 2012 yılına göre karşılaştırıldığında %28’lik bir artıştan söz ediliyor. Ve 10 yıllık bir zaman diliminde inanılmaz bir yükseliş kaydedilmiş.

Rakamlarla yapılan bir açıklamada; kırmızı ışıkta ölümlerin %46’sı yolcu veya diğer araçtaki insanlar, %5’ten fazlası yaya-bisiklet sürücüsü ve %35’ten fazlası da araç sürücülerinin kendisi olduğu söylendi.

AAA Trafik Güvenliği Vakfı İcra Direktörü Dr. David Yang, “Güvenli bir şekilde durduğunda kırmızı bir ışık ihlali yapmaya karar veren sürücüler, diğer yol kullanıcılarının tehlikeye atmasına yol açan dikkatsiz bir seçim yapıyor. Veriler, kırmızı ışığın başlamasının trafik güvenliği sorun olmaya devam ettiğini gösteriyor. Tüm karayolu güvenliği paydaşları davranışı değiştirmek ve etkili önlemleri belirlemek için birlikte çalışmalıdır.” dedi.

İlginç olan da sürücülerin %85’nin kırmızı ışıkta geçmenin tehlikeli ve ölümcül olduğunu söylemiş olsalarda üçte birlik kısım ışık ihlalini son 30 günde bir kere yaptıklarını söylüyor. Ortalama olarak 5 kişiden 2 kişinin kırmızı ışığa uymaması demek, bir polis veya bir yetkilinin takip edemeyeceği kadar çok demek.

Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü’ne (IIHS), ışık güvenlik kameralarının çoğaltılmasının, sürücüleri daha dikkatli davranmaya zorlayacağına inanıyor. Böylelikle daha fazla kişinin ölmesinin engelleneceği düşünülüyor.

Kamera iyi bir fikir olsa da sürücülerin konu üzerindeki hassasiyetlerinin daha fazla hayat kurtaracağına inanıyoruz. Ayrıca kesik kesik yanan yeşil ışık için çalışma yapacaklarını, geçiş olsa dahi diğer araçlarla kesişme noktasına daha fazla yaklaştırdığı aktarıldı.

ABD’li yetkililer, yeşil ışık yansa bile herkesi 1 saniye kadar beklemeye davet ediyor. Aslında bunu farklı topraklar üzerinden konuşuyor olsak da bizler için de geçerli. Milletçe trafik ışıklarına daha duyarlı olursak, birilerinin yaşaması sürücülerin eline kalmamış olur…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum