Yatırım yapmaya başla!

ABD Otomobillerinde Vergi İndirimi ve Çin’li Hacker Gündemi Asya ile ABD Pazarına Olumlu Yansıdı

ABD Çin görüşmelerinde ABD otomobillerine yönelik değiştirilen vergilerde güncelleme gündeme gelirken, Çin'li hackerlar konusu da görüşüldü.
ABD Otomobillerinde Vergi İndirimi ve Çin’li Hacker Gündemi Asya ile ABD Pazarına Olumlu Yansıdı

ABD ve Çin’in aralarında Buenos Aires’te 1 Aralık’ta 90 günlük bir ticaret anlaşmasına varmasından bu yana ilk oturum olan Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin yer aldığı bir telekonferans düzenlenmişti. Ancak, erken taahhütlerin 1 Mart son tarihine kadar tam bir ticaret anlaşmasının önünü açmak için yeterli olup olmadığı belirsizdi.

Pazartesi gecesi görüşmeleri, ABD’nin fikri mülkiyet haklarını koruma çağrısında bulunması ve firmaların iş ortaklarına değerli teknolojiyi devretme konusundaki baskısını sona erdirmeleri de dahil olmak üzere,  ekonomik rakipler arasında talebin artacağına dair sinyaller alındı. Pekin, bu tür baskı uygulamalarını hiçbir zaman kabul etmedi ancak ABD fikri mülkiyet haklarının korunmasıyla ilgili uzun zamandır devam eden çalışmaları ile desteklediğini ifade etmişti.

ABD Otomobillerinde Vergi Güncellemesi

ABD Otomobillerine Vergi İndirimiBay Liu, ABD otomobillerinde tarifeleri %40’a indirerek, bu oranda bir düşüş yaşanacağını söyledi. Değişikliğin yürürlüğe gireceği netleşmedi fakat Washington’un, Pekin’i mümkün olan en kısa zamanda taviz vermeye zorladığına değiniliyor. ABD’li bir piyasa tahmin firması olan LMC Automotive’e göre, 2017 yılında Çin’e 266 bin araç ihraç edilmişti. (Çin, ABD otomobillerinde gümrük tarifelerini yıl başında değiştirmişti.)

Çinli Hackerlar Konusunda Konuşuldu

Çinli Hackerların ABD Şirketlerindeki Çalışmaları GündemdeWashington ayrıca Çin’e karşı alınması gereken bir dizi ilave tedbiri de gündeme getirdi. Wall Street Journal’ın geçen hafta bildirdiğine göre, federal savcıların kısa bir süre içinde Çin hükümetiyle bağlantılı hackerlara karşı cezai suçlamalar konusunda gelişmeler bekleniyor. Hackerların, ABD’li teknoloji servis sağlayıcılarına, müşterilerinin ağlarını tehlikeye atmak adına karmaşık bir çok şemaya dahil olunan şekillerde operasyonlar yapıldığı iddia ediliyor.

ABD piyasaları haftanın ikinci işlem gününde belirsiz bir görüntü oluşturdu. Dow Jones %0.22 ve S&P 500 %0.04 değer kaybederken, Nasdaq %0.16’lık bir primlenme kaydetti.

Asya borsalarında ise görünüm pozitifti. Hang Seng %1.61, Nikkei 225 %2.15 ve KOSPI  %1.44 seviyelerinde değer kazandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum