Yatırım yapmaya başla!

ABD Hidrojenli Yüksek Teknolojili Afet Aracı Üretecek!

ABD Army ve Enerji Bakanlığı ortak mühendislikle yeni bir doğal afet aracı üretecek.
ABD Hidrojenli Yüksek Teknolojili Afet Aracı Üretecek!

ABD Enerji Bakanlığı ve ABD Ordusu, ortak bir hidrojen yakıt destekli afet aracı üretme kararı aldı. İki ABD kurumunun ortak çalışacağı projede doğal olmayan durumlarda insan hayatını en etkili biçimde kurtarmak için yüksek teknoloji kullanılacak. Öncesinde ABD Army, Genel Motors ile Chevrolet Colorado ZH2’de işbirliği yapmıştı. Aynı yakıt tipi bu sefer enerji bakanlığı ile farklı bir amaç aracına verilecek.

Araç, mukavemetli ve gideceği ortamlarda içerisindeki mürettebatın uzun süreli çalışmasını sağlayacak donanımlara sahip olacak. Doğal afet ortamlarında uzun süreli kalma olanağı verilecek aracın ismi “H2Rescue” düşünülmüş. İşte detaylar;

H2Rescue, ordu mühendisleri ve çeşitli ortaklıklarla yapılacak.

Gelen render görüntülerde H2Rescue, tipik bir Mars aracını andırıyor. Bundan ötürü de dış yapısı en kötü ortamlara dayanabilecek şekilde imal edilecek. Hidrojenle çalışan bu araç, Kaliforniya orman yangınları ve Bahamalar’daki Dorian kasırgası gibi acil durumlarda 72 saate kadar güç, ısı ve içme suyu kaynağına sahip olacak.

Aracın ne zaman üretilip kullanılacağına dair bir bilgi verilmedi. Ordu ve bakanlık, H2Rescue’nin söyledikleri kadar sağlam ve acil durumlarda işe yarar olduğunu ispatlamak amacıyla, prototipiyle bir gösteri yapacağını söyledi.

General Motors, Savunma Birimi aracılığıyla silahlı kuvvetler için araç üretiyor. Yakıt hücresine sahip Colorado ZH2 birkaç yıl önce açıklaması ardından şirket, geçtiğimiz yılın sonlarında büyük Silverado ZH2’nin ön izlemesini yaptı.

Bu aracın, üç 700 bar hidrojen yakıt tankı tarafından beslenen yeni nesil bir yakıt hücresi tarafından desteklendiği ve 643 km üzerinde bir menzil aralığı ile hareket edeceği aktarılmıştı.

2018 yılında GM, ağır arazi aracı olarak geçen Silverado ZH2’nin hafif taktiksel askeri araç olarak kullanılacağını söylemişti. Aynı zamanda kızıl hac için de geliştirilmiş bir yardım aracı yapılmıştı. Arazi ve zorlu arazilerin karşılaşılabilecek sert zemin ve ortamına göre yapılan ZH2, tamamen off road modundaydı.

ABD’nin acil durumlar için hazırladığı bu araçların tüm ülkelerin düşünmesi gereken bir şey. Deprem, yangın ve hortumlarda yardıma muhtaç insanların en yakına kadar ancak bu tip araçlar gelebilir…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum