Yatırım yapmaya başla!

Güçlü GSYİH Açıklayan ABD’de Olumsuz Ekonomik Senaryolar Çiziliyor

%3.5'lik bir üçüncü çeyrek büyümesi açıklanan ABD verilerindeki artışa rağmen olumsuz süreçlerden bahsediliyor. Merkez Bankası ve Ticaret Bakanlığı analistlerle ortak görüş paylaşıyor.
Güçlü GSYİH Açıklayan ABD’de Olumsuz Ekonomik Senaryolar Çiziliyor

ABD Ticaret Bakanlığı Cuma günü gayrisafi yurt içi  hasılanın üçüncü çeyrekte yıllık bazda %3.5 oranında arttığını belirtti. İkinci çeyrekte %4.12’lik bir büyüme kaydedilmişti ve geçtiğimiz on yılda ABD ekonomisinin en iyi altı aylık dönemlerinden birine işaret etmişti.

Ancak FED ve analistlerin açıklamalarına göre bariz bir yavaşlamanın mevcut olduğu görülüyor. Wall Street Journal analistlerinin araştırmalarına göre, büyüme oranının gelecek yılık ilk çeyreğine göre %1.5 ve 2019 yılı üçücü çeyreğine göre %2.3 oranında bir gerileme kaydedeceğini tahmin ediyor. FED büyümenin 2011 yılına kadar %1.8 oranı civarında olabileceğini bekliyor.

Süreçten Merkez Bankası Olumsuz Etkilenebilir

Süreçten ABD Merkez Bankası (FED) Olumsuz EtkilenebilirWall Street Barclays Capital analistlerinin açıklamalarına göre ABD’nin büyümesinin zirve boyutlara gelmiş olabileceği ve bu senaryoda artık aşağı yönlü hareketlerin muhtemel olabileceği yorumlanıyor. Bu yıl gerçekleşen grafiklerin hafif bir görünümünden bahsedilirken 2019 yılı için bu olumsuz verilerin artabileceğinden bahsediliyor. Bu olumsuz süreçlerin ABD Merkez Bankası, Başkan Trump ve hisse senedi piyasalarında büyük etkilerinin olabileceği düşünülüyor. 

Bu yıl kaydedilen büyümenin en büyük itici gücünün tüketici harcamaları olduğu gözlemlenirken bu artışın önümüzdeki aylarda yavaşlayacağı düşünülüyor. Tüketici harcamaları vergi indirimleriyle yükselmişti. İncelenen verilere göre yürürlüğe giren kesintilerden sonra harcamaların en yüksek seviyelere çıktığı gözlemlenmişti. Üçüncü çeyrekte yıllık %4 oranında güçlü bir büyüme gösteren tüketici harcamaları, büyümenin önümüzdeki aylarda yavaşlayacağını, ancak güçlü hane halkı tasarrufunun ve düşük işsizliğin keskin bir daralmayı dengeleyebileceği açıklandı. 

Şubat ayında Beyaz Saray ve Kongre’nin hükümet harcamaları konusundaki mutabakatı Eylül ayı sonunda bitiyordu. Bu sürecin birkaç ay ileri taşınması söz konusu oldu ve bunun büyümeyi tetikleyebileceği yorumlandı. Uzatmanın bitişinden sonra büyümenin bir diğer önemli destekçisi hükümet harcamalarının düşeceği ve bunun da ülke geneli büyüme oranını negatif etkileceği yorumlanıyor.

Güncel dolar kurunu takip etmek için tıklayınız!

Ticari Faaliyet Yatırımlarında Petrol Bazlı İvme Kaybı

Ticari Faaliyet Yatırımlarında Petrol Bazlı İvme KaybıBüyümenin en büyük kartının iş yatırımı olduğu vurgulanırken, işletme vergi indirimleri, yazılımın, tesislerin ve ekipmanın üzerindeki yatırımları artırarak ekonominin büyüme oranının ve geleceğe doğru büyüme potansiyelinin yukarı yönlü desteklenebileceği düşünülüyor.

İş yatırımları ilk çeyrekte %11.5 oranında büyüyerek makineler, fikri mülkiyet ve büyük yapılar gibi pek çok kategoride kazanç etmişti. Ancak üçünü çeyrekte sadece %0.8’lik bir büyüme katederek, bir çiceğin solmasına benzetildi. Petrol ve doğal gaz kulesi gibi yapılara olan yatırımların hız kesmesi bu büyümenin büyük bir itici gücü olan alanın ivme kaybetmesine neden olduğu belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum