Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD’deki Olaylar Sonrasında Şirketler Trump’ın Görevden Alınmasını İstiyor

ABD’de kongrenin basılması sonrası dev şirketler Trump’ın derhal görevden alınmasını istiyor.
ABD’deki Olaylar Sonrasında Şirketler Trump’ın Görevden Alınmasını İstiyor

Son dönemde ABD’de gündemi meşgul eden konuların başında seçim ve sonrasında yaşanan süreçler geliyor. Kasım ayında düzenlenen seçimlerde Trump ile Biden kozlarını paylaştı ve kazanan Biden oldu. 20 Ocak tarihinde Joe Biden resmen ABD Başkanı olacak ve Beyaz Saray’daki koltuğuna oturacak.

Dün Washington DC’de ABD tarihinde görülmemiş bir olay gerçekleşti. Trump destekçileri sonuçların tasdiklenmesini engellemek için kongreyi bastı. Başkan Trump daha önce savaşmadan gitmeyeceğine dair açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamalar sonrası gerçekleşen olaylar ile beraber Trump’a tüm çevrelerden tepki gelmeye başladı.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya devleri Trump’ın paylaşımlarına kısıtlama getirdiğini açıkladı. Ancak tepkiler bununla da sınırlı değil. Dünyanın en büyük şirketleri Trump’ın görev süresinin dolması beklenmeden derhal görevden alınması gerektiğini açıkladı. Bu şirketler arasında Exxon, Pfizer, Toyota gibi devlerin olduğu 14 bin firma yer alıyor.

Trump’ın Görevden Alınması İsteniyor

Trump’ın Görevden Alınması İsteniyor

Seçimlerin sonuçlanması ile beraber 20 Ocak tarihinde Joe Biden’ın resmen ABD Başkanı olacağı biliniyor. Dün kongrede yaşanan olaylar sonrası ABD Ulusal Üreticiler Birliği, Donald Trump’ın bu süre beklenmeden görevden alınması gerektiğini açıkladı. Trump’ın iktidarı elinde tutmak için şiddeti kışkırttığı belirtilen açıklamada, yemininin ihlal ettiği vurgulandı.

ABD Ulusal Tüketiciler Birliği Başkanı Jay Timmons açıklamasında, “Trump, iktidarı elinde tutma girişiminde şiddeti kışkırttı. Onu savunan herhangi bir seçilmiş lider Anayasa’ya ettikleri yemini ihlal etmiş ve anarşi lehine demokrasiyi reddetmiş olur” denildi. Açıklamada, “Kongre’den tahliye edilen Başkan Yardımcısı Mike Pence, anayasanın 25’inci ek maddesini demokrasiyi muhafaza etmek adına kullanmak için kabineyle birlikte çalışmayı ciddi ciddi düşünmeli” ifadelerine yer verdi.

Dev Şirketler Tepkili

Dev Şirketler Tepkili

Belirtilen madde başkanın görevini yerine getirmediği durumlarda, kısa süreliğine yardımcının başa geçmesini gerekli kılıyor. ABD’nin en büyük şirketlerinden bazılarının CEO’larının oluşturduğu Business Roundtable birliğinden de benzer açıklamalar geldi. Açıklamada başkentte meydana gelen kaosun, demokratik bir seçim sonucunu tersine çevirme girişimlerinden ibaret olduğuna yer verildi.

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon ise konuyla ilgili, “Seçilimiş liderlerimizin şiddete son verilmesi için çağrı yapma, sonuçları kabul etme ve demokrasimizde yüzlerce yıldır yaşandığı gibi, iktidarı barışçıl şekilde devretme sorumluluğu var” açıklamasında bulundu.

Apple CEO’su Tim Cook, “Bu ayaklanmadan sorumlu olanlardan hesap sorulmalı ve Başkan tarafından seçilen Biden yönetimine geçişi tamamlamalıyız” diye konuştu. Google CEO’su Sundar Pichai de benzer açıklamalarda bulundu. Kanunsuzluk ve şiddetin demokrasi karşıtı olduğunu belirten Pichai, yaşanan olayları kınadıklarını söyledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum