Yatırım yapmaya başla!

ABD’de OHAL İlan Edilen Irkçı Protestolara Obama Damgası!

ABD’nin Virginia eyaletine bağlı Charlottesville kentinde gerçekleşen ırkçı protestolar OHAL ile sonuçlandı. Obama’nın atmış olduğu Tweet ise güne damgasını vurdu!
ABD’de OHAL İlan Edilen Irkçı Protestolara Obama Damgası!

ABD’de bir türlü sular durulmak bilmiyor. Trump’ın başkan seçilmesiyle birlikte, ABD’nin çeşitli şehirlerinde protestolar patlak vermiş ve onlarca insan gözaltına alınmıştı. Halen daha Donald Trump’ın ayak bastığı bazı bölgelerde irili ufaklı eylemler devam ediyor. Protestoların yanı sıra Kuzey Kore kriziyle de bir kez daha sarsılan ABD’de işler yolunda gitmiyor gibi görünüyor.

Dün itibariyle Charlottesville kentinde aşırı sağcı gurubun silahlarıyla birlikte sokağa çıkmaları, ardından bu protestoya karşılık karşıt görüşlülerin de meydanlara inmeleri ülkede OHAL ilan edilmesine neden olmuştu. 2 polis ve 1 sivilin hayatını kaybettiği, en az 34 kişinin ise yaralandığı bu olaylar dünya gündemine oturdu. Can sıkıcı olayların ardından ise eski başkan Barack Obama tarafından yaşananlarla ilgili atılan bir Tweet damgasını vurdu.

Charlottesville’deki Olaylar Nasıl Başladı?

Charlottesville’deki Olaylar Nasıl Başladı?Virginia eyaletinde ölümlerle ve OHAL ile sonuçlanan olaylar, dünya gündemine oturdu. Amerikan İç Savaş döneminde Konfederasyon ordu komutanı General Robert E. Lee, mühimmat ve sayı bakımından kendisinden üstün olan ABD ordusuna karşı başarılı bir mücadeleye imza atmasından dolayı tarihe adını yazdırmış bir isimdi. ABD tarihinin bu önemli isminin heykeli doğduğu Virginia eyaletine dikilmişti.

Fakat geçtiğimiz günlerde General Robert E. Lee’nin heykelinin kaldırılması planlandı ve bu karar Virginia eyaletindeki aşırı sağcı bir grubun tepkisini çekti. Ku Klux Klan örgütüne benzer bir tarzda, meşalelerle eyalet üniversitesine doğru yürüyüşe geçen bu grup, “Yahudiler yerimizi alamayacak”, “Kan ve Toprak”, “Tek halk, tek ulus, göçe son” gibi sloganlar atmaya başladı.

Charlottesville’deki OlaylarCharlottesville kentinin Belediye Başkanı Mike Signer ise ırkçı sloganlar atan grubun düzenlediği bu gösterileri “korkakça bir nefret, yobazlık, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük yürüyüşü” sözleriyle nitelendirdi. Akabinde ise karşıt görüşlü gruplar da sokağa çıkmaya başladı. Karşı karşıya gelen iki grup arasında yer yer çatışmalar yaşandı.

Irkçılık Karşıtı Grubun Üzerine Araç Daldı!

Irkçılık Karşıtı Grubun Üzerine Araç Daldı!Kentteki gösterileri izlemekle görevli iki polisin helikopteri bir golf sahasına düştü ve polisler olay yerinde hayatını kaybetti.

Yaşanan çatışmaların ardından ise ırkçılık karşıtı gösteri yapan grubun üzerine bir araç daldı. 1 kişinin hayatını kaybettiği, 19 kişinin ise ağır şekilde yaralandığı bu olayın ardından kentte OHAL ilan edildi.

Olayla İlgili Trump’tan Açıklama Geldi!

Olayla İlgili Trump’tan Açıklama Geldi!Yaralanmaların ve ölümlerin ardından Başkan Trump’ın yaşanan olaylarla ilgili bir açıklama yapması bekleniyordu. Trump beklenen açıklamayı resmi Twitter hesabından yaptı. Birlik ve beraberlik çağrısı yapan Donald Trump, “pek çok tarafın sergilediği nefret, bağnazlık ve şiddeti kınadığını” belirterek, “bu tarz olaylara ABD’de yer olmadığının” da altını çizdi.

Trump’ın açıklamasının ardından ise Cumhuriyetçi Senatör Cory Gardner, olayların sorumlusunun adının konması gerektiğini belirterek, “bunlar beyazların üstünlüğünü savunanlardır ve bu yerli terörizmdir” sözleriyle yaşanan olaylara karşı olan tepkisini dile getirdi.

Obama’nın Tweet’i Güne Damgasını Vurdu!

Obama’nın Tweet’i Güne Damgasını Vurdu!Nazi selamlamalarının yapıldığı, ırkçı ve anti ırkçı gösterilerin şiddetle devam ederek OHAL ile sonuçlandığı Charlottesville olaylarının ateşini hiçbir açıklama söndüremiyordu. Fakat eski başkan Barack Obama tarafından atılan bir Tweet, belki de olayları seyredenlerin düşüncelerine tercüman olmuştu.

Obama; “hiç kimse bir diğerinin cilt renginden, kökeninden ya da dini inançlarından nefret ederek doğmaz” yazarak paylaştığı Tweet’i ile güne damgasını vurmayı başardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum