Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Nisan Tarım Dışı İstihdamı Tarihi Gerilemesini Gördü

Merakla beklenen ABD tarım dışı istihdamı Nisan'da 20,5 milyon ile tarihi rekor düzeyde geriledi. Beklentilerle paralel gerçekleşen bu durum, koronavirüsün yansımalarını bir kez daha açığa çıkardı.
ABD’nin Nisan Tarım Dışı İstihdamı Tarihi Gerilemesini Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri’nde koronavirüsten 77 bine yakın insan hayatını kaybetti. Pandemi nedeniyle ülke ekonomisi benzeri görülmemiş bir tehlikeye sürüklendi. Aylardır salgının merkez üssü olmayı sürdüren ABD’de peş peşe açıklanan veriler, durumun ne kadar vahim olduğu konusunda yol gösterici oldu.

Örneğin virüsün kendini gösterdiği dönemden bu yana ülkede kaydedilen işsizlik maaşının 7 haftada 33 milyonun üzerine çıkması pandeminin kötü etkilerinden yalnızca biriydi. Yine benzer şekilde çoğu gösterge ülke tarihinde kaydedilen en kötü seviyeyi gördü.

Çarşamba günü açıklanan ADP özel sektör istihdamı da 20,2 milyon gerileme ile tarihinde ilki yaşamış, bu durum istihdamın yaşadığı sarsılmayı bir kez daha göstermişti.

Ülkenin başta gelen ekonomik göstergelerinden olan tarım dışı istihdam, Nisan’da rekor düzeyde düştü.
ABD Tarım Dışı İstihdam Rekor Düşüş
Kaynak: Trading Economics

ABD Çalışma Bakanlığı Nisan ayı tarım dışı istihdam verilerini açıkladı. Buna göre söz konusu ayda tarım dışı istihdam 20.5 milyon azalmayla tarihi rekorunu kırdı. Beklentiler 22 milyon azalış olacağı yönündeydi.

Ülkenin istihdamı kapanan iş yerleri dolayısıyla derin yaralar aldı. Milyonlarca vatandaşın işsiz kalması rakamlara yansıdı. Öyle ki %4,4 olan işsizlik oranının %16’lara fırlayabileceği tahmin ediliyordu. Piyasada oluşan beklentiler de bu yöndeyken, açıklanan veriler sonrasında %14,7’ye çıktığı görüldü. Pandemiden önceki işsizlik oranı ise %3,5’lerdeydi.

Ülkede işsizliğinin yıllar içindeki seyrini aşağıda görebilirsiniz;

ABD İşsizlik Yükseliş Grafik
Kaynak: Investing

1939 yılından bu yana ölçülen ABD’nin istihdamı böylelikle o yıllardan bu yana görülen en ciddi gerilemeye imza attı. Ülkedeki ortalama saatlik kazançlar ise aylık bazda %0,4 ve yıllık bazda %7,9 artış kaydederek beklentileri aştı. İş gücüne katılım oranı %62,7 olan mevcut seviyesinden %60,ye düştü.

ABD’de Mart ayı tarım dışı istihdamı ise koronavirüs etkilerini yansıtmamıştı. O dönemlerde ülkeye yeni yeni sıçrayan salgın, 701 bin azalma ile Nisan verisi ile kıyaslanamayacak kadar iyi gelmişti.

ABD istihdam verilerini radarında tutan dolar/TL, veriye çok fazla tepki göstermedi.
ABD Veri Doların Tepkisi
Kaynak: piyasa.paratic.com

Bugün sabah saatlerinde 7,15 lira altında genizip bir ara 7,10’un altına inen dolar/TL, ABD’den gelecek veriyi bekliyordu. Rakamların kura ne yönde etki edeceği merak edilirken, verinin açıklandığı saat olan 15:30’da hafif bir yükseliş görüldü.

İnfo Yatırım tarafından yapılan dolar analizinde ABD istihdam verilerinin küresel çapta dolar volatilitesini artıracağı belirtilmişti. Fakat kur sakin seyrini koruyor ve şu dakikalarda 7,1372 liradan fiyatlanıyor. Koronavirüse yönlik son gelişmeler ve bu dönemde açıklanacak veriler piyasalar üzerinde etkili olmaya devam edecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu