Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Piyasaları Hükümetin Kapatılma İddiaları ve Negatif Vadelilere Karşılık Alıcılı Açıldı

Politik sorunlar arasına sıkışan ABD hisse senedi piyasalarında görülen satışlar ve ekonomik durağanlığın yansıması yorumlandı.
ABD Piyasaları Hükümetin Kapatılma İddiaları ve Negatif Vadelilere Karşılık Alıcılı Açıldı
Yorum

ABD hisse senetleri ABD hükümetinin kapanması ve küresel ekonominin dayanıklılığı konusundaki endişeler nedeniyle Perşembe günü yoğun değer kaybetmişti ve Cuma günü de değer kayıpları bekleniyordu ancak hisse senedi piyasaları haftanın son işlem gününe alıcılı bir giriş yaptı.

ABD hisse senetleri Perşembe günü keskin bir düşüş yaşadı. Nasdaq bir ayı piyasasının eşiğine geldi ve küresel endekslerin tamamında panik etkisi yaratarak geri çekilmelere neden oldu. Haftanın son işlem gününde ise beklenenin aksine hareket eden New York borsalarında pozitif grafikler gözlemleni. Sadece Nasdaq’ın negatif tarafı aşamadığı tabloda Dow Jones %0.76 ve S&P 500 %0.52’lük primlenmeler kaydetti.

Hükümetin Kapatılma İhtimali Gerginliği Artırdı

ABD Hükümet Kapatılma İhtimalleri Piyasaları GerdiPiyasalar bu hafta ABD’de hükümetin kapanmasıyla ilgili endişeler gergin piyasa ateşini yükselirken 10 yıllık ABD Hazine verimi, Perşembe günü %2.787’ye kıyasla %2.790’a ulaştı. Doları 16 para birimine karşı takip eden WSJ Dolar Endeksi %0.2 arterken, yine doları 40 para cinsine karşı kıyaslayan DXY %0.42’lik bir primlenme gösterdi.

Ayrıca, ABD merkez bankasının Başkan Trump’ın sıkılaştırma politikasını duraklatma çağrılarına rağmen faiz artırımına karar vermesi ve yatırımcı hissiyatındaki güvercin algısına şahin bakış sergilemesi piyasaları olumsuz etkiledi.

Hisse Senedi Piyasalarındaki Hareketler Yorumlandı

Ekonomik Durağanlık Hisse Senedi Piyasasına YansıdıCommerzbank’tan bir ekonomist, ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliğinin yanı sıra bazı hisse senetlerinin enflasyon değerlerini de işaret ederek, “Temelde öz varlıkların çökmekte olduğu, tetikleyicilerin çok ve çeşitli olduğu uzun süredir devam eden bir sorundur. Jeopolitik olarak her şeyin iyi olmadığı ve yatırımcıların değerleme gibi şeylere net bir şekilde bakmalarını zorlaştıran açık sinyaller var” dedi.

Stoxx Europe 600 Cuma günü %0.36 düştü, Nikkei 225 ise %1.1’lik bir düşüş ile 15 aylık düşük seviyelerine geriledi. Çin’in Şangay Kompozit Endeksi %0.8’lik kayıp verdi.

Japonyalı ihracata dayalı şirketler bir gecede Japon yenine paralel sert düşüşler sergledi. Toyota Motor Corp %3.2 düşerken, rakibi Nissan Motor Co., eski Başkan Carlos Ghosn’un otomobil üreticilerine kişisel kayıpların kayması şüphesiyle%2.1’lik bir düşüş daha kaydederek son 4 yılın en düşük seviyelerine geri çekildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu