Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Değişen Nakliye Navlunlarına Yönelik Yeni Sistem Test Edilecek

ABD'de yeni test edilecek taşımacılık sistemi kaynaklı vadeli işlem ürünleri gündemde olumlu tepkiler aldı. Sisteme dair ayrıntılar şöyle;
ABD’de Değişen Nakliye Navlunlarına Yönelik Yeni Sistem Test Edilecek

ABD’deki taşımacılık mallarının maliyetine bağlı ilk vadeli işlem, Cuma günü başlayacak. Endüstri, kargo taşımacılarını ve nakliyatçıları navlun oranlarındaki dalgalanmalara karşı korumak için tasarlanmış yeni bir finansal araç kullanıp kullanmayacağı test edilecek.

Diğer tarafta Alman borsa devi Deutsche AG DBOEF’in %0.04’lük birimi olan Nodal Borsası, kamyon maliyetleri ile bağlantılı 11 yeni vadeli işlem sözleşmesi yapmayı planlıyor. Vadeli İşlemler, firmaların bir varlığın fiyatının yükselip yükselmeyeceğine ya da olumsuz fiyat hareketlerine karşı korunmalarına karşı opsiyon almalarını sağlıyor. 

Okyanus navlun oranlarına ilişkin vadeli işlem sözleşmeleri için yerleşik bir pazar var, ancak Nodal’ın kamyon vadelileri türünün ilk örneği olacağı söyleniyor. Taşımacılık geleceklerinin başlayacağı kesin değil. Yeni vadeli işlemlerin çoğu hiçbir zaman çekiş kazanmaz ve borsaların geçmişi veya Kanada gümüş paraları gibi piyasalarda vadeli işlem yapma girişimleriyle dolu.

Küçük Başlanacak ve İnşaa Edilecek

Yaklaşık 6.4 milyar dolarlık deniz nakliyesi sözleşmesi geçtiğimiz yıl o pazarın en büyük operatörü olan Singapur Borsası’nda el değiştirmişti. Bu, dünya çapındaki vadeli işlem borsalarında her yıl işlem yapan trilyonlarca doların küçük bir kesimi olarak değerlendirilebilir.

Yine de Nodal ve ortakları, ihtiyatlı bir şekilde iyimser olduklarını söylüyor. Yeni sözleşmeleri geliştirmek için çevrimiçi bir navlun pazarı olan Nodal ve DAT Solutions ile birlikte çalışan kamyon veri ve haber sağlayıcısı FreightWaves “Çok küçük başlayıp zaman içinde inşa edileceğini düşünüyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Yeni Düzenlemeler ve Maliyetler

Son zamanlarda kamyon taşımacılığı fiyatlarındaki oynaklık, navlun maliyetlerinde riskten korunma durumunu öne çıkarıyor. DAT’a göre, ortalama ulusal kamyon maliyetleri Haziran 2018’de mil başına 2,32 $ rekor seviyeye ulaşmıştı. O zamandan bu yana piyasa soğudu, bu ay şu ana kadar mil başına ortalama 1,87 $ ortalama maliyet kaydedildi.

2018 yarışması Hershey Co. ve Procter&Gamble Co. gibi şirketlerde karları sıktı. Yükselen bir ekonomi ve elektronik kayıt cihazlarının kullanılmasını zorunlu kılan yeni devlet kuralları, kamyon sürücülerinin kullanılabilirliğini etkili bir şekilde düşüren neden olarak değerlendiriliyor.

Spot ve Türev Değişimleri Uzun Vadeli Çalışmaları Cezbetmeyebilir

Nodal’ın gelecekleri için olası bir sorun, yalnızca ABD’deki kamyon işlemlerinin dar bir dilimine uygulanacak olmaları. Kamyoncular ve nakliyatçıların önümüzdeki hafta boyunca yapılacak olan anlaşmalara girdikleri spot pazardaki fiyatlar yakından takip edilecek. 

Çeşitli tahminlere göre, spot anlaşmalar ABD kamyon taşımacılığı işinin %15 ila %30’unu oluşturmakta. Gerisi, firmaların aylarca önceden navlun maliyetlerini kilitledikleri uzun vadeli sözleşmelere bağlanmakta.

Uzun vadeli anlaşmalara devam etme eğilimi gösteren firmalar için spot oranlardaki dalgalanmaların önemi yok. Mesela, Kuzey Amerika’daki en büyük kamyon yükü taşıyıcısı olan Knight-Swift Transportation Holdings Inc. CEO David Jackson’a göre yeni geleceklerini kullanmayı planlamıyorlar. Jackson, bir e-postada gelecek için veri setlerinin, en küçük taşıyıcılardan orantısız bir şekilde geldiğine inanıldığını ifade ediyor.

Keşfedilmemiş Cevher

Nodal ve ortakları, ABD kamyon endüstrisinin yıllık 700 milyar doların üzerinde geliri olduğunu ve bunun büyük, keşfedilmemiş bir pazar olarak gördüklerini vurgulamakta FreightWaves’den Bay Fuller, vadeli işlemlerin potansiyel kullanıcıları arasında hem kamyon şirketleri hem de gıda şirketleri ve ticari ürün şirketleri gibi müşterilerinin bulunduğuna değiniyor.

Vadeli işlemlerin, uzun vadeli taşımacılık sözleşmeleri kullanan şirketler için hala yararlı olabileceği, çünkü bu tür anlaşmaların fiyatların, gecikmeli de olsa spot fiyatlar ile birlikte hareket ettiği belirtildi. Nodal CEO’su Paul Cusenza’ya göre, konsept başarılı olursa çeşitli yollar için daha fazla gelecek eklenebilir. 2007 yılında kurulan Nodal, ABD elektrik vadeli işlemlerine ilişkin piyasanın yaklaşık üçte birini kullanmakta. DAT ve FreightWaves’e vadeli işlemlerin listelenmesi için bir ücret ödenecek.

Fiyatlamaların Takip Edileceği Rotalar ve Girotti Yorumu

Nodal’ın yedi yeni sözleşmesi, Los Angeles – Dallas ve Philadelphia – Chicago gibi popüler rotalar üzerinden bir kamyon rezervasyon ücretini takip edecek. Diğer bir üçü Batı, Güney ve Doğu ABD’de kamyon çalışma oranlarının bölgesel ortalamalarını yansıtacak ve biri ulusal bir kriter izleyecek şekilde tasarlanacak.

Tenn, Chattanooga’da bulunan Bay Fuller, yeni fikrleri birkaç yıl boyunca arttırdı. (Babası ABD’nin en büyük kamyon yükü taşıyıcılarından birini kurmuştu.)

Taşımacılık sektöründeki çoğu firma, sistemin geleceğinin başarılı olup olmadığını görmek için yakından takipte olacaktır. Tedarik zinciri danışmanlık şirketi Chainalytics’in yöneticisi Gary Girotti, “Bu gerçekten harika bir fikir. Daha önce gördüğümüz bir şey değil ve nasıl oynandığını görmeyi çok isterim.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum