Yatırım yapmaya başla!

ABD Müttefikleri Trump Yönetiminin Huawei 5G Yasağı Talebine Karşı Geliyor

ABD ile Huawei arasındaki anlaşmazlık devam ederken, Avrupa Trump yönetimi ile Huawei’in 5G alanındaki geleceği konusunda anlaşmazlık yaşıyor. Detaylar şöyle;
ABD Müttefikleri Trump Yönetiminin Huawei 5G Yasağı Talebine Karşı Geliyor

ABD ile Huawei arasındaki anlaşmazlık devam ederken, Avrupa Trump yönetimi ile Huawei’in 5G alanındaki geleceği konusunda çarpıştı. Trump yönetimi Avrupa’daki ülkeler de dahil olmak üzere müttefik ülkelere Çinli firmanın gelecek nesil mobil ağ teknolojisi hususunda yasaklama çağrısı yapsa da İngiltere ve Almanya dahil olmak üzere birçok ülkenin bu çağrıyı dinlememeleri dikkat çekiyor.

Keza ABD Almanya’yı Huawei teknolojisini kullanma konusunda uyarmasına rağmen Almanya’nın 5G lisans ihalesi süreci Salı günü başlamış ve Çinli devin ülkenin mobil iletişim altyapısının inşasına dahil edileceği söylenmişti. Kısacası ABD müttefiklerini Huawei ağ donanımının Çin hükümeti tarafından casusluk için kullanılabileceğini söyleyerek kendisine katılmaları için davet ederken, yaşanan gelişmeler Trump yönetimi ile müttefikleri arasındaki gerilim artacağına işaret ediyordu.

Öte yandan birçok uzman da ABD ile aynı görüşte olduğunu bildirmiş, 5G teknolojisinin sadece mobil interneti hızlı hale getirmeyeceğini ülkenin tüm teknolojisinin temelini oluşturacağını savunmuştu.

Uzmanlar Huawei 5G Uyarıları Diğer bir ifadeyle, uzmanlar verileri Çin hükümeti ile paylaşıyor olduğundan endişe edilen Huawei’in 5G teknolojisine izin vermenin, onun izin verildiği ülkedeki sürücüsüz otomobillerden akıllı şehirlere varana kadar tüm teknolojilerdeki temelini oluşturacağını vurgulayarak uyarı yapıyordu. Ayrıca bu alan hem ABD’nin hem de Çin’in lider oyuncu olmak istediği bir alandı. Yine de pek çok ülke Washington’un protestolarına rağmen Almanya gibi Huawei’in 5G ağının bir parçası olmasına engel koymuyordu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de bu ayın başlarında ülkenin kendi güvenlik standartlarını belirleyeceğini açıklayarak Huawei konusundaki tavrını belli etmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel Huawei Açıklaması Nitekim Almanya’nın yanında İtalya da ABD’ye meydan okuyarak Huawei’i telekomünikasyon ağından yasaklamayacağını dile getirdi. Ayrıca Birleşik Krallık istihbarat yetkilileri de Şubat’ta Financial Times’ta yayınlanan haberlere göre Huawei’in teşkil ettiği risklerin azaltılabileceğini söylemişlerdi. Bireysel taşıyıcılar bile Huawei’i 5G ağından hariç tutma konusundaki endişelerini dile getirmişlerdi. Mesela Vodafone, Huawei’i yasaklamanın milyonlara mal olabileceğini ve 5G’nin başlamasını yavaşlatacağını savunmuştu.

Ayrıca uzmanlar Amerika’nın 5G teknolojisinin Huawei yasağından etkilenmeyeceğini ancak Avrupa’nın bundan zarar göreceğini belirtiyorlar.

Amerika'nın Yasağı Avrupa Ülkeleri Zarar Verecek IDC’de kıdemli telekomünikasyon araştırma yöneticisi olan Nikhil Batra, Avrupa’daki taşıyıcı şirketlerin işletmelerinin ABD’dekine kıyasla sıkıntı yaşadıklarını, bu nedenle 5G ekipmanı için mümkün olan en ucuz anlaşmayı yapmak istediklerini vurguladı ki bu da Huawei’in sağlayabileceği bir şeydi.

Bugün verdiği demeçte de Batra; “Özel telekomünikasyon şirketleri de dahil olmak üzere birçok ülke Huawei’e daha uygun maliyetli bir seçenek olarak bakıyor” dedi. 3 büyük satıcıdan iki büyük satıcıya gidilmesi durumunda rekabetin azalacağını ve fiyatların aratacağını söyleyen Batra, Huawei’in Nokia ve Ericsson’un yer aldığı Avrupa pazarına girmesi gerektiğini anlattı.

Avrupa ülkelerinin ABD’nin iddialarına ilişkin sıkı kanıtlar görmediğinin üzerini çizen Batra, bunun Avrupa’nın Amerika’nın öncülüğünü takip etmeme nedenlerinden biri olduğunu belirtti. Tüm bunların ötesinde sadece Avrupa ülkeleri değil ABD’nin Asya müttefiki Tayland da Şubat’ta Huawei ile bir 5G test yatağı başlatmıştı. Bu arada Hindistan ise Huawei’yi 5G altyapısının bazı bölümlerinden dışlamanın bir yolunu arasa da şirketi tamamen yasaklamayı düşünmüyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum