Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Mortgage Faizlerinde FED ve Enflasyon Etkisi Hissedildi!

Mortgage Bankalar Birliği verilerine göre mortgage başvuruları, 15 Aralık ile sona eren haftada, bir önceki haftaya kıyasla yüzde 1,5 oranında azaldı. Detaylar;
ABD Mortgage Faizlerinde FED ve Enflasyon Etkisi Hissedildi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Mortgage Bankacıları Birliği’nin (MBA) 15 Aralık 2023’te sona eren haftaya ait Haftalık Mortgage Başvuruları Anketi verilerine göre mortgage (konut kredisi) başvuruları bir hafta öncesine göre yüzde 1,5 oranında gerileme gösterdi.

Söz konusu dönem içinde konut satın almaya yönelik başvurular önceki haftaya kıyasla yüzde 1 ve yeniden finansman başvuruları yüzde 2 oranında düşüş gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı ise yüzde 7,07’den yüzde 6,83‘e geriledi. Bu veri, böylelikle düşüşünü üst üste beşinci haftaya taşımış oldu.

Aynı dönemde 15 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı ise yüzde 6,67’den yüzde 6,41‘e geriledi.

MBA Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Baş Ekonomisti Mike Fratantoni konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Enflasyondaki düşüşe dair olumlu haberlerin gelmesi ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimlerine başlayacağına dair tahminlerin artışının etkisiyle 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faizin Haziran 2023’ten bu yana en düşük seviyesine gerilediğini belirtti.

Açıklamasının devamında, “En azından geçen hafta itibarıyla borçluların bu oran hareketine tepkisi oldukça ılımlıydı. VA yeniden finansman başvuruları hafta boyunca yüzde 18 arttı, ancak bunun dışında hem yeniden finansman hem de satın alma başvurularında küçük düşüşler görüldü.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın