Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Mortgage Başvuruları Nisan’dan Sonra En Sert Düşüşünü Bildirdi

ABD’de MBA ipotek başvuruları, 19 Şubat’ta sona eren haftada geçen Nisan’dan bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. 30 yıllık ipotek oranı ise geçen Eylül’den bu yana en yükseği gördü.
ABD Mortgage Başvuruları Nisan’dan Sonra En Sert Düşüşünü Bildirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de Mortgage Bankaları Birliği (MBA) araştırmasına göre ülkedeki ipotek başvuruları 19 Şubat’ta sona eren haftada yüzde 11,4 düştü. Bu, geçen yılın Nisan ayından bu yana en büyük düşüş olurken nedeni yüksek ipotek oranları ve güneydeki şiddetli kış havası olarak belirtildi.

Bir ev kredisini yeniden finanse etmek için başvurular yüzde 11,3 düşerken yıllık bazda yüzde 50 arttı. Mevsimsellikten arındırılmış Satın Alma Endeksi bir hafta öncesine göre yüzde 12 düştü.

Düzeltilmemiş olaraksa Satın Alma Endeksi bir önceki haftaya göre yüzde 8 düşerken bir yıl önceki aynı haftaya göre yüzde 7 yükseldi. MBA’dan Joel Kan, gösterge 30 yıllık oranın geçen hafta yüzde 3’ün üzerinde kaydedilerek Eylül 2020’den bu yana en yüksek seviyesine çıkmasına atıfta bulundu.

Bununla birlikte ipotek oranlarının son 8 haftanın altısında yükseldiğini söyledi. Aktivitenin geçen hafta 1 yıl önceye göre yüzde 7 yüksek olmasıyla, ülkenin çoğunda konut piyasasının güçlü olmaya devam ettiğini söyledi.

“Çok düşük envanter seviyelerinin neden olduğu konut fiyatı büyümesinin hızlanmasına paralel olarak, satın alma başvurularının ortalama kredi boyutu 418.000 dolara yükseldi.” dedi.

GCM Yatırım Banner

MBA anketi, tüm ABD perakende konut ipotek başvurularının yüzde 75’inden fazlasını kapsıyor ve 1990’dan beri haftalık olarak gerçekleştiriliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.