Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Milyonlarca Vatandaşın Kişisel Verileri Sızdırıldı

Bir güvenlik şirketi tarafından yapılan araştırma ABD’de 80 milyon hane halkının kişisel verilerinin korumasız bir şekilde saklandığını ortaya koydu.
ABD’de Milyonlarca Vatandaşın Kişisel Verileri Sızdırıldı

İnternetin hızla yaygınlaşması, kullanıcı güvenliğinin çoğu zaman risk altında olmasına neden oluyor. Kişisel verilerimizin aklımıza bile gelmeyecek yerlerde saklandığına tanık olmuşuzdur. Yapılan araştırma ABD’de ki güvenlik açığının 80 milyondan fazla vatandaşı etkilediğini ortaya koydu. Hane halkının kişisel bilgilerinin bir veritabanında saklandığı belirtilirken, verilerin üzerinde herhangi bir koruma olmadığı belirtildi.

Yaşanan kişisel veri sızıntıları ilk kez gerçekleşmiyor. Ancak verilerin başka ne gibi kaynaklara sızdırıldığı araştırmacılar tarafından merak konusu. Ancak araştırmacıların belirttiğine göre, ulaşılan verilerde milyonlarca kullanıcı hakkında kişisel pek çok bilgi mevcut.

ABD’de Büyük Veri Sızıntısı

ABD’de Büyük Veri Sızıntısı

Araştırmacılar ulaştıkları veritabanının kime ait olduğunu henüz belirleyebilmiş değil. Ancak ulaşılan bilgiler tehlikelinin boyutunu gözler önüne seriyor. ABD’de yaklaşık 80 milyon hane halkının isim, adres, medeni hal, gelir durumu gibi pek çok özel bilgisi bu veritabanında bulunuyor. Üstelik tutulan bilgilerin üzerinde herhangi bir güvenlik koruması mevcut değil.

ABD’de toplamda 128 milyon hane olduğu biliniyor. 80 milyon hane halkının kişisel bilgilerinin korumasız bir şekilde saklanıyor olması son derece tehlikeli. Üzerinde herhangi bir koruma bulunmayan veritabanına dair bilinen tek şey Microsoft sunucularında bulunuyor olması. Araştırmacılar bilgilerin nasıl sızdırıldığını ve veritabanının kime ait olduğunu öğrenmeye çalışıyor.

Ulaşılan kişilerin isim, yaş ve adres bilgilerine göz atıldığında ağırlıklı olarak 40 yaş üstü kitleye rastlanıyor. Böylesine geniş bir kitlenin verilerinin sızdırılmış olması ciddi bir gizlilik ihlalini ortaya koyuyor. Kötü niyetli kişilerin bu veritabanına ulaşması halinde, kişisel veriler üzerinden dolandırıcılık, sahtekarlık gibi pek çok illegal faaliyette bulunabilirler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum