Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Milyonlarca Hastanın Verileri Hackerlar Tarafından Satışa Çıkarıldı

Son yıllarda yaşanan veri skandallarına bir yenisi eklendi. ABD’de hackerlar 12 milyondan fazla hastanın verilerine ulaştı ve bu bilgileri dark web üzerinden satışa çıkardı.
ABD’de Milyonlarca Hastanın Verileri Hackerlar Tarafından Satışa Çıkarıldı

İnternetin yaygınlaşması ile beraber dünyanın her yerinde resmi işlemler, merkezi sunucularda tutuluyor. Bununla beraber siber korsanlar hedef aldıkları platformlara düzenledikleri saldırılar ile büyük veri sızıntılarına neden olabiliyor. Son yıllarda pek çok web platformunda veri ihlallerinin olduğu biliniyor. Hackerlar son olarak ABD sağlık sektörünü hedef aldı.

Amerikan Tıbbi Tahsilat Şirketi tarafından hazırlanan rapora göre hackerlar 12 milyon hastanın verilerini ele geçirdi. Sızdırılan veriler ise internetin karanlık yüzü Dark Web’te satışa çıkarıldı.

Ulaşılan verilerde milyonlarca hastanın kredi kartı bilgileri başta olmak üzere pek çok iletişim bilgisi yer alıyor. İddia edilen bu sızıntı eğer gerçekse sağlık sektöründe yaşanan en büyük veri skandalı olarak tarihe geçeceği belirtiliyor.

ABD Sağlık Sektöründe Büyük Skandal

ABD Sağlık Sektöründe Büyük Skandal

Amerikan Tıbbi Tahsilat Şirketi, siber korsanların 8 ay boyunca 12 milyon hastanın kişisel verilerine ulaştığını iddia etti. Konuyla ilgili araştırma yapan siber güvenlik kuruluşu Bitdefender Antivirus ise yaşanan veri ihlalinin sağlık sektörü ile sınırlı olmayabileceğini belirtiyor. Araştırmalar hackerların üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları yoluyla ana sunuculara eriştiğini gösteriyor.

Üstelik bu ulaşımın yaklaşık 8 ay boyunca sürmüş olması bilgileri sızdırılan kişi sayısının milyonları bulmasına neden oldu. Ele geçirilen veriler arasında 12 milyon hastanın kredi kartı bilgileri, banka hesapları ve geçmiş sağlık durumlarına dair pek çok bilgi bulunuyor.

Uzmanlar bu bilgilere üçüncü taraf kişilerce ulaşılmış olmasının hayati sonuçlar doğurabileceğini belirtiyor. Sızdırılan verilerin pek çok benzer olayda olduğu gibi Dark Web üzerinden satışa çıkarıldığı iddia edildi.

Sızdırılan Veriler Dark Web’te

Sızdırılan Veriler Dark Web’te

Bilindiği üzere Dark Web internet korsanlarının başlıca faaliyet gösterdiği bir internet platformu olmakta. Arama sonuçlarında çıkmayan ve illegal hemen her tür veriye ulaşılabilen Dark Web üzerinde, milyonlarca çalıntı bilginin satışa çıkarıldığını görmek mümkün. ABD’de yaşanan sağlık skandalında siber saldırganların 12 milyon kullanıcının verilerini Dark Web üzerinden satışa çıkardığı iddia ediliyor.

Tahsilat şirketi, hastaların laboratuvar testlerine dair bilgilerin sızdırılmadığını ancak ele geçen diğer verilerin Dark Web’te sergilendiğini iddia ediyor. Bir danışmanlık şirketi, Dark Web üzerinden 200 bin hastanın kişisel verilerinin satışa çıkarıldığını söyledi ve tahsilat hizmeti veren şirketi bilgilendirdiğini açıkladı. Bitdefender Antivirus, Dark Web’te satışa çıkan verilerin yüzde 15’nin kişisel bilgilerden oluştuğunu belirtiyor.

Diğer Kurumlar Uyarıldı

Diğer Kurumlar Uyarıldı

Amerikan Tıbbi Tahsilat Şirketi yaşanan veri skandalına dair ilgili kurumları bilgilendirdiğini açıkladı. Soruşturmanın sürdüğü ifade edilirken, hackerların yüksek korumaya sahip bu sistemlere sızdığının araştırıldığı belirtildi. Saldırganların kimliğinin açığa çıkarılması için çalışmalar sürerken, bilgileri sızdırılan kişilerin mağduriyetinin nasıl giderileceği belirsizliğini koruyor.

Uzmanlar yaşanan bu veri skandalının sağlık sektörü ile sınırlı kalmayacağını tahmin ediyor. Başta sağlık sektörü olmak üzere pek çok kurum benzer saldırılara karşı dikkatli olunması hususunda uyarıldı ve önlem alınması gerektiği belirtildi. Soruşturmanın halen devam ettiği ifade edilirken, önümüzdeki günlerde veri skandalına dair yeni bilgilerin paylaşılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum